Stopy procentowe EBC. Podwyżki w 2022 r. mało prawdopodobne

- W obecnych okolicznościach, jest bardzo mało prawdopodobne, że EBC podniesie stopy proc. w 2022 r. - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Dodała, że można spodziewać się spadku inflacji na koniec przyszłego roku.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- W obecnych okolicznościach, jest bardzo mało prawdopodobne, że podniesiemy stopy procentowe w 2022 r., to założenie wciąż obowiązuje, ale musimy jednak bardzo uważnie patrzeć na napływające dane - powiedziała Lagarde.

Prezes EBC oceniła, że prawdopodobnie widać ryzyko "w górę" dla perspektyw inflacji w eurolandzie. - Naprawdę robimy postępy w stronę celu. (...) Prawdopodobnie jest ryzyko w górę dla inflacji, ale wydaje mi się, że w projekcjach został przewidziany pewien wpływ wzrostu płac - powiedziała Christine Lagarde.

Reklama

- Inflacja pozostanie powyżej 2 proc. przez większą część 2022 roku. Oczekuje się, że w najbliższym czasie inflacja pozostanie podwyższona, ale spodziewamy się jej spadku w ciągu przyszłego roku - dodała.

Przewodnicząca Rady Prezesów EBC dodała, że dane nie wskazują jak na razie, aby w strefie euro zaczęły występować efekty drugiej rundy. Jednak w jej ocenie inflacja w horyzoncie projekcji będzie poniżej celu, a akomodacja jest konieczna, by inflacja zeszła do celu.

Inflacja w strefie euro

Według Lagarde wzrost cen energii i popytu przewyższający ograniczoną podaż w niektórych sektorach napędza inflację.

- Wzrost inflacji odzwierciedla przede wszystkim gwałtowny wzrost cen paliw, gazu i energii elektrycznej. W listopadzie inflacja cen energii stanowiła ponad połowę inflacji zasadniczej. W niektórych sektorach popyt nadal przewyższa ograniczoną podaż. Konsekwencje są szczególnie widoczne w cenach dóbr trwałego użytku i tych usług konsumenckich, które niedawno zostały ponownie otwarte. Efekty bazy związane z zakończeniem obniżki VAT w Niemczech nadal przyczyniają się do wzrostu inflacji, ale tylko do końca roku - powiedziała prezes EBC. - Nie ma pewności, ile czasu zajmie rozwiązanie tych problemów. Jednak w 2022 r. spodziewamy się stabilizacji cen energii, normalizacji wzorców konsumpcji i ustąpienia presji cenowej wynikającej z globalnych wąskich gardeł w dostawach - dodała.

Lagarde dodała, że inflacja w średnim okresie pozostanie poniżej 2-proc. celu.

Kiedy powrót gospodarki do pełnej sprawności?

W ocenie prezes EBC wąskie gardła w produkcji powinny zacząć ustępować w 2022 r. - Niedobory sprzętu, materiałów i siły roboczej w niektórych sektorach utrudniają produkcję wytwarzanych towarów, powodując opóźnienia w budownictwie i spowalniając ożywienie w niektórych częściach sektora usług. Te wąskie gardła będą nam towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas, ale w 2022 r. powinny się zmniejszyć - powiedziała.

- Z biegiem czasu stopniowy powrót gospodarki do pełnej sprawności i dalsza poprawa na rynku pracy powinny sprzyjać szybszemu wzrostowi płac. Rynkowe i sondażowe miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych pozostały zasadniczo stabilne od naszego ostatniego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej w październiku. Ale ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich miesiącach zbliżyły się one do 2 proc. Czynniki te pomogą w podwyższeniu inflacji bazowej i doprowadzą inflację zasadniczą do naszego celu w średnim okresie - dodała.

Lagarde podała, że ewentualne wznowienie skupu aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) będzie wymagało zgody Rady Prezesów EBC. - Zakupy netto w ramach PEPP mogą zostać wznowione w razie potrzeby, aby przeciwdziałać szokom spowodowanym przez pandemię - powiedziała.

Prezes EBC dodała, że w związku z niepewnością bank chce zachować tyle elastyczności i opcjonalności ile może.

Omikron w natarciu

W ocenie Lagarde sytuacja pandemiczna związana z wariantem Omikron dopiero się rozwija i jej skutków gospodarczych jeszcze nie można ocenić. - Aby poradzić sobie z obecną falą pandemii, niektóre kraje strefy euro ponownie wprowadziły bardziej restrykcyjne środki. Może to opóźnić odbicie gospodarcze, zwłaszcza w podróżach, turystyce, hotelarstwie i rozrywce. Pandemia zagraża zaufaniu konsumentów i przedsiębiorstw, a rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa stwarza dodatkową niepewność - powiedziała.

- Aktywność gospodarcza może przewyższyć nasze oczekiwania, jeśli konsumenci staną się bardziej pewni siebie i będą mniej oszczędni niż oczekiwano. Natomiast niedawne nasilenie pandemii, w tym rozprzestrzenianie się nowych wariantów może być bardziej trwałym hamulcem wzrostu - dodała.

Kontynuacja ożywienia gospodarczego

Podczas konferencji prasowej przewodnicząca Rady Prezesów EBC powiedziała, że gospodarka strefy euro przekroczy poziom sprzed pandemii w pierwszym kwartale 2022 roku.

- Spodziewamy się kontynuacji ożywienia gospodarczego w strefie euro, napędzanego silnym popytem krajowym. Rynek pracy poprawia się, coraz więcej osób ma pracę, a mniej pozostaje w programach utrzymania pracy. (...) Aktywność gospodarcza traciła tempo w ostatnim kwartale roku, a wolniejszy wzrost PKB prawdopodobnie przedłuży się do początku przyszłego roku - powiedziała prezes EBC.

- Jednocześnie, jeśli wąskie gardła przełożą się na wyższe niż oczekiwano podwyżki płac lub gospodarka szybciej powróci do pełnej wydajności, presja cenowa może się nasilić. Jednak aktywność gospodarcza może przewyższyć nasze oczekiwania, jeśli konsumenci staną się bardziej pewni siebie i zaoszczędzą mniej niż obecnie oczekiwano - dodała.

Lagarde powiedziała, że obecne zmiany w pakietach monetarnych miały "bardzo duże poparcie", dodając, że kilkoro członków Rady Prezesów nie zgadzało się na niektóre elementy zmian.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | EBC | Christine Lagarde
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »