Stopy procentowe w Japonii wciąż ujemne. MFW: Zmiana wpłynęłaby na cały świat

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego ewentualna zmiana polityki monetarnej w Japonii może mieć wpływ na cały świat. Bank Japonii, jako ostatni z najważniejszych banków centralnych na świecie, wciąż utrzymuje ujemne stopy procentowe.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wyraził w czwartek obawy związane z zaostrzeniem polityki monetarnej przez Bank Japonii (BoJ). Ewentualne odejście od ujemnych stóp procentowych (wynoszą aktualnie -0,10 proc.) może mieć znaczący wpływ na globalne rynki finansowe.

Krishna Srinivasan, dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku w MFW, wskazał również na ryzyka związane z perspektywami gospodarczymi Azji, w tym z osłabieniem eksportu do rozwiniętych gospodarek, spowolnieniem produktywności w Chinach oraz fragmentacją globalnego handlu.

Azja może ucierpieć na fragmentacji handlu

- W średnim terminie oczekujemy, że chińska gospodarka doświadczy spowolnienia w produktywności i inwestycjach, co obniży wzrost do poziomu poniżej 4 proc. aż do 2028 roku - powiedział Srinivasan.

Reklama

Przedstawiciel MFW widzi też ryzyko w rozdrobnieniu globalnej gospodarki na bloki handlowe, co może szczególnie mocno uderzyć w zależną od eksportu Azję. 

Srinivasan powiedział również, że szybki powrót Chin do normalności po związanych z pandemią ograniczeniach prawdopodobnie podniesie eksport w niektórych krajach Azji, w tym w Korei Południowej. Podczas gdy inflacja bazowa w Korei Południowej, jest na umiarkowanym poziomie, ciągle jeszcze nie jest wystarczająco niska. To oznacza, że Bank Korei (BOK) musi unikać przedwczesnego luzowania polityki pieniężnej, ale jednocześnie powinien minimalizować ryzyko zaostrzania polityki zbyt gwałtownie.

Czy Japonia odejdzie od ujemnych stóp procentowych?

Podczas gdy większość azjatyckich banków centralnych musi dalej zaciskać politykę pieniężną, Japonia pozostaje wyjątkiem z umiarkowaną inflacją - choć to akurat może się zmienić.

- Nie ma pewności co do kierunku polityki monetarnej w Japonii w obliczu wzrostu inflacji - zauważył Srinivasan.

Jego zdaniem, zmiany w podejściu Tokio prowadzące do dalszego wzrostu rentowności obligacji rządowych mogą mieć globalny wpływ poprzez japońskich inwestorów, którzy często działają na międzynarodowych rynkach. Równoważenie proporcji ich portfeli może nawet wywołać wzrost globalnej rentowności, powodując odpływ kapitału z niektórych krajów.

Oprac. KM

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »