Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP apeluje o rehabilitacje ozdrowieńców
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zwróciło się do Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów z apelem w sprawie właściwego wykorzystania możliwości uzdrowisk w zakresie rehabilitacji leczniczej dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19.
"Wykorzystajmy możliwości uzdrowisk w zakresie rehabilitacji leczniczej dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19" - apeluje.
W odpowiedzi na wystąpienie stowarzyszenia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w związku z pojawieniem się nowej grupy pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia rozważa wdrożenie na szerszą skalę produktu rehabilitacji pocovidowej i aktualnie analizuje możliwość prowadzenia w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego rehabilitacji leczniczej dla chorych, którzy przeszli koronawirusa.
Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1246), program realizuje tylko jeden ośrodek w kraju - SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach.
W związku z uruchomieniem ww. programu pilotażowego, Ministerstwo Zdrowia podjęło prace związane z analizą dostępności oraz efektywności przedmiotowego programu. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia jednym z zasadniczych problemów utrudniających ocenę skuteczności programu - w kontekście rosnących potrzeb ozdrowieńców do ukierunkowanej rehabilitacji pulmonologicznej - jest zawężenie pilotażu do jednego ośrodka referencyjnego.
Uzdrowiska z nadzieją przyjęły informację, że Ministerstwo Zdrowia analizuje zasadność rozszerzenia pilotażu o dodatkowe jednostki spełniające przyjęte założenia formalne i merytoryczne, które dysponują potencjałem niezbędnym do prowadzenia rehabilitacji ukierunkowanej dla osób, które przebyły zachorowanie na COVID-19.
Jak wynika z informacji specjalistów pulmonologii, kardiologii i innych dziedzin medycyny pacjenci, którzy przebyli COVID-19 bardzo powoli wracają do zdrowia, często zmagają się licznymi powikłaniami tej choroby i wymagają dalszej opieki medycznej. Dotychczasowa opieka nad pacjentami z COVID-19 obecnie koncentruje się na leczeniu ostrej fazy choroby, czyli przede wszystkim ratowaniu życia. Kolejnym, naturalnym etapem opieki powinno być zagwarantowanie rehabilitacji dla tych pacjentów, którzy ciężko przechodzili zakażenie i trzeba zadbać o ich powrót do zdrowia, dający możliwość powrotu do pracy.
Program rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19 zdaniem medyków powinien być ukierunkowany na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. Najodpowiedniejsze do przejścia takiej rekonwalescencji są nasze polskie uzdrowiska, w których zakłady lecznictwa uzdrowiskowego mają zakontraktowane umowy z NFZ, KRUS czy ZUS.
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP uważa, że polskie uzdrowiska dysponujące odpowiednim zapleczem leczniczym, bazą zabiegową, noclegową i gastronomiczną, a także wykwalifikowanym personelem i infrastrukturą uzdrowiskową są przygotowane, aby zapewnić pacjentom po przebytej chorobie COVID-19 usługi najwyższej jakości.
Podkreślić należy, że zaproponowane rozwiązanie zagwarantuje pacjentowi rehabilitację na najwyższym poziomie, w dobrze przygotowanych i wyposażonych ośrodkach z wykwalifikowaną opieką medyczną, zakładom lecznictwa uzdrowiskowego stabilizację ekonomiczną, w trudnym pandemicznym i popandemicznym okresie, natomiast gminom uzdrowiskowym, mocno dotkniętym skutkami pandemii pozwoli na kontynuowanie działań wspierających rozwój uzdrowisk i ożywienie gospodarcze.
Niezwykle ważne jest, aby decyzje mające na celu organizację rehabilitacji leczniczej dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 były podjęte jak najszybciej. W obecnej sytuacji podjęcie niezwłocznych działań umożliwiających uruchomienie przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, w ramach zmodyfikowanych obecnych lub nowych kontraktów z NFZ lub ZUS, realizacji świadczeń dla osób, które przebyły zachorowanie na COVID-19 daje gwarancję na uzyskanie optymalnych korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.
W uzupełnieniu przesłanego do premiera wniosku należy także rozważyć możliwość opracowania i wdrożenia rozwiązań prawnych umożliwiających korzystanie ze świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego osobom, które przebyły zachorowanie na COVID-19 oraz tym, które zdecydują się na szczepienie w ramach Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19.
Źródło informacji: sgurp.pl
Spacerowanie, nawet marsz w miejscu przed telewizorem, jazda na rowerze oraz chodzenie po schodach pozwalają osobom, które czują się osłabione po zakażeniu COVID-19 na powrót do formy - twierdzi fizjoterapeuta pracujący z ozdrowieńcami w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie Michał Szałecki.
- Wiele osób po przebytym zakażeniu COVID-19, przychodząc do nas do szpitala, nie jest w stanie przez 6 minut chodzić po korytarzu, po płaskiej równej powierzchni. Ludzie dotąd sprawni fizycznie notują tak wielki spadek formy, że tak pozornie prosta czynność jak chodzenie sprawia im kłopoty - powiedział PAP fizjoterapeuta ze szpitala pulmonologicznego w Olsztynie Michał Szałecki. Dodał, że niektórych koronawirus osłabia tak bardzo, że nawet gdy przechodzą zakażenie łagodnie, nie są w stanie samodzielnie wstać z łóżka.
- Takie osoby zdecydowanie wymagają pomocy w powrocie do formy - powiedział PAP fizjoterapeuta ze szpitala pulmonologicznego w Olsztynie.
Szałecki, który z sukcesem rehabilituje osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem, uważa, że wiele osób notujących spadek formy po przebytym zakażeniu może z powodzeniem samodzielnie rehabilitować się w domu.
- Zacząć należy od tego, że rehabilitację podejmujemy po zakażeniu, nie w trakcie. Gdy chorujemy, należy odpoczywać tak wiele, jak jest to możliwe - powiedział Szałecki.
Idealnymi ćwiczeniami dla osób osłabionych po zakażeniu jest spacerowanie. - Jeśli ktoś ma siły i możliwości, może spacerować przy domu, czy po parku. Jeśli jednak sił jest zbyt mało, można chodzić po mieszkaniu, a nawet maszerować w miejscu, choćby i przed telewizorem - powiedział fizjoterapeuta.
Dodał, że osoby po przebytym zakażeniu bardzo często radzą sobie nieźle, chodząc po płaskich powierzchniach. Jeśli jednak natrafią na schody, czy muszą podejść pod górkę, dostają zadyszki, brakuje im tchu. - Dlatego lepiej zaczynać poprawę formy od chodzenia po płaskim, stopniowo wydłużać dystans, zwiększać tempo i dopiero gdy forma ciut wzrośnie, porywać się na górkę, czy schody - powiedział Szałecki.
Ozdrowieńcy, którzy mają domowe bieżnie, powinni na nich ustawić takie tempo, które nie będzie ich zbytnio męczyło. W żadnym razie nie powinni zaczynać ćwiczeń od tempa sprzed choroby. - Do formy należy wracać stopniowo - podkreślił fizjoterapeuta.
Osoby, które mają kłopoty ze staniem, nie są w stanie maszerować, mogą zaczynać powrót do formy od jazdy na rowerze. "Osoby leżące można rehabilitować na tzw. rowerach półleżących. Można wykorzystać do tego także rowery spiningowe i zwykłe domowe rowery" - podkreślił Szałecki, dodając, że także w przypadku rowerów, tak jak i przy chodzeniu, należy stopniowo wydłużać czas treningu i jego intensywność.
Dla osób, które czują spadek formy, ale czują się na siłach, Szałecki poleca chodzenie po schodach. - Bardzo wiele osób mówi, że schody po przebytym COVID-19 to prawdziwe wyzwanie. Warto je podejmować: najpierw wejść na półpiętro, potem na piętro i tak z każdym dniem wyżej i wyżej. Wiele osób po kilku dniach takiego treningu obserwuje poprawę wydolności oddechowej - przyznał Szałecki.
Szpital pulmonologiczny w Olsztynie opracował własny program kompleksowej interdyscyplinarnej opieki szpitalnej i ambulatoryjnej dla pacjentów, którzy przeszli zakażenie COVID-19. W ramach tej opieki osoby, które czują osłabienie fizyczne i mają kłopoty z oddychaniem, przechodzą szereg badań i w trybie ambulatoryjnym lub szpitalnym przez 21 dni poddawani są rehabilitacji.
Dyrektor placówki Irena Petryna powiedziała PAP, że program tzw. rehabilitacji pokowidowej jest autorskim projektem szpitala. "Zainteresowanie jest ogromne, liczba pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy jest bardzo duża" - przyznała Petryna.
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!
Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź
Loteria w Interii | ||||
Chcę
1 LOS
ZA 3,69 zł
|
Zwiększam
szanse i chcę 10 LOSÓW
ZA 14,76 zł
zamiast 36,90 zł |
Chcę
mega bonus 100 LOSÓW
ZA 47,97 zł
zamiast 369 zł |
||