Strefa Schengen nie jest gotowa na wojnę. Brakuje dróg, torowisk i przepisów

Brakuje infrastruktury i nie ma przepisów, które umożliwiałyby szybką relokację wojsk na wschodnią flankę NATO z innych krajów strefy Schengen - takie wnioski wyciąga we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. ETO zwrócił uwagę m.in. na brak połączeń kolejowych i drogowych na osi północ-południe.

Wzrost napięć na wschodniej flance NATO ożywia dyskusje o sprawnym przemieszczaniu wojsk - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Brakuje nie tylko infrastruktury, ale i przepisów - wskazano w artykule.

Artykuł powstał na bazie raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Instytucja pochyliła się nad możliwością szybkiego i sprawnego przerzutu wojsk z zachodu i południa Europy na wschodnią flankę NATO. Wskazano m.in. na brak połączeń kolejowych i drogowych na osi północ-południe, między Bałtykiem a Morzem Czarnym.

Zobacz także: Zakład w Kraśniku zwiększa produkcję broni. Do 150 tys. pocisków rocznie

Reklama

"One są bardzo potrzebne i znajdują się w koncepcji zdolności do strategicznego przemieszczania się. Bez nich nie będzie tej koncepcji i nie będzie można przerzucać wojsk z kierunku na kierunek" - wskazał cytowany w artykule b. dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Transport wojsk w strefie Schengen. "Dyskusje trwają od lat"

Jak podkreślono w materiale, dyskusje o integralności transportowej regionu trwają od lat. Zaangażowani są w nią m.in. politycy zaangażowani w Inicjatywę Trójmorza. Dorównanie do poziomu krajów Europy Zachodniej w obszarach transportu, energetyki i rozwoju cyfrowego szacowane jest na 500-600 mld euro.

"Budżety pojedynczych krajów nie są w stanie udźwignąć takich wydatków" - podkreślono w artykule.

Problem był dyskutowany m.in. w ubiegłym tygodniu w Warszawie, gdzie miał miejsce 10. szczyt Trójmorza. Brakuje też przepisów, aby w przyszłości ułatwić wojskom z ciężkim sprzętem swobodne przekraczanie granic sojuszników. Jak wskazano, "projekt utknął w martwym punkcie".

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Schengen | wydatki na obronność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »