Studia nie ochronią przed wojskiem

Od dziś nie wystarczy mieć 28 lat, aby zostać przeniesionym do rezerwy. Długoletnie studia mogą już nie uchronić przed koniecznością założenia munduru na kilka miesięcy. Nawet trzydziestolatkowie nie będą mieli uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Może to utrudnić im np. ubieganie się o kredyt bankowy.

Od dziś nie wystarczy mieć 28 lat, aby zostać przeniesionym do rezerwy. Długoletnie studia mogą już nie uchronić przed koniecznością założenia munduru na kilka miesięcy. Nawet trzydziestolatkowie nie będą mieli uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Może to utrudnić im np. ubieganie się o kredyt bankowy.

Do niedawne jeszcze jednym ze skutecznych sposobów uniknięcia poboru do wojska były studnia wyższe. Czas nauki można było przedłużyć do 28 roku życia. W tym wieku przeniesienie do rezerwy było już pewne. Od 3 stycznia bieżącego roku zaczynają obowiązywać nowe zasady dotyczące odraczania obowiązkowej służby i przenoszenia do rezerwy.

Chodzi o przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o służbie zastępczej (Dz.U. nr 180, poz. 1496). Nowe zasady przenoszenia do rezerwy muszą zainteresować wszystkich młodych ludzie, których dotyczy powszechny obowiązek obrony.

Reklama

Skutki odroczenia

Brak uregulowanego stosunku do służby wojskowej, czyli np. przeniesienie do rezerwy, może spowodować pewne utrudnienia. Banki, badając zdolność kredytową, często oczekują uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Powołanie kogoś w trakcie spłacania kredytu do wojska na kilka miesięcy może zakłócić harmonogram spłat. Nieuregulowany stosunek do służby wojskowej nie poprawia również pozycji na rynku pracy. Wielu przedsiębiorców woli, aby ich pracownikom nie groziło wezwanie na kilka miesięcy do wojska. Do niedawna, jeśli ktoś miał 28 lat, wojsko już mu nie groziło. Osoba taka była pewniejszym kredytobiorcą i pracownikiem. Teraz będzie trudniej.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, zniesione zostały ograniczenia czasowe dotyczące wieku poborowych przy udzielaniu odroczeń z tytułu pobierania nauki. Również w przypadku odroczeń na ważne sprawy osobiste lub rodzinne zniesiona została przesłanka wyłączająca możliwość odroczenia, jeżeli spowodowałoby to nieodbycie zasadniczej służby wojskowej. Jedynie w przypadku odroczeń z tytułu sprawowania opieki nad członkiem rodziny ograniczono do trzech liczbę możliwych odroczeń z tego tytułu.

Jak potwierdziliśmy to w Wojskowej Komendzie Uzupełnień Warszawa Śródmieście, za kilka lat możliwe będzie, że do służby zostanie wcielony nawet 35-letni mężczyzna. Do tej pory były pewne granice wiekowe, na które wpływ miało pobieranie nauki. Na poziomie szkoły średniej, policealnej dana osoba mogła być wcielona do służby wojskowej do 23 roku życia włącznie, zaś student do 27 lat.

Oczekiwanie na pobór

Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca również uwagę, że w miejsce regulacji dotyczących górnej granicy wieku 24 i 28 lat życia, po ukończeniu której poborowych niepowołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej przenosi się do rezerwy, wprowadzono przepisy stanowiące, że powołanie poborowego do odbycia zasadniczej służby wojskowej będzie możliwe w określonym przedziale czasowym wynoszącym 18 miesięcy. Dopiero po tym czasie możliwe będzie przeniesienie do rezerwy. Istotny jest początek biegu terminu tego okresu. Okres ten będzie rozpoczynał się, co do zasady, od dnia stawienia się do poboru. Jeżeli jednak ktoś nie stawi się do poboru, nie rozpocznie się odliczanie 18-miesięcznego terminu na przeniesienie do rezerwy.

Według Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa Śródmieście, z chwilą, gdy poborowemu skończy się odroczenie, zaczyna biec termin 18-miesięczny. W tym czasie komisja może go powołać. Inaczej jest w przypadku absolwentów szkół wyższych, gdyż tutaj termin wynosi 12 miesięcy.

Przenoszenie do rezerwy studentów

Studentów, którzy odbyli i zdali egzamin z przysposobienia obronnego oraz złożyli wnioski o powołanie ich na przeszkolenie wojskowe odbywane w czasie studiów, ale nie zostali powołani do odbycia tego przeszkolenia w terminie do dnia, w którym stali się absolwentami szkół wyższych, przenosi się do rezerwy z dniem, w którym stali się tymi absolwentami, o ile nie zostaną oni wcześniej przeniesieni do rezerwy (art. 93e ustawy o powszechnym obowiązku obrony).

Marek Kobylański, Adam Makos

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: rezerwy | służby. | przeniesienie | studia | wojsko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »