Styczniowa inflacja w strefie euro. Eurostat podał wstępne dane

​Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w styczniu 8,5 proc. w ujęciu rocznym - poinformował Eurostat.

Styczniowy wskaźnik jest niższy od grudniowego - wówczas inflacja HICP w strefie euro wynosiła 9,2 proc. rok do roku. 

Najwyższy wskaźnik inflacji HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych - red.) Eurostat odnotował w październiku 2022 r. To w tym miesiącu średni wzrost cen towarów i usług dla strefy euro wyniósł 10,7 proc. rdr. Od tego czasu odczyty wskazują na tendencję spadkową - w listopadzie ub.r. inflacja wyniosła 10 proc. rdr.  

W środę Eurostat opublikował również dane dotyczące bezrobocia w strefie euro. W grudniu wyniosło ono 6,6 proc. Listopadowy wskaźnik został skorygowany w górę - z 6,5 do 6,6 proc.  

Reklama

Istotne dane przed decyzją o wysokości stóp

Dane o inflacji dla strefy euro mogą być kluczowe dla decyzji Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dotyczącej poziomu stóp procentowych w strefie euro. Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowane jest na czwartek, 2 lutego.

Innym kluczowym wskaźnikiem dla Rady Prezesów może być tempo wzrostu PKB dla strefy euro w IV kw. 2022 r. Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że gospodarki państw, których walutą jest euro, rozwijały się w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku w tempie 1,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku.  

Natomiast wzrost PKB na przestrzeni III i IV kw. dla strefy euro wyniósł 0,1 proc., co było najniższym kwartalnym wskaźnikiem w całym 2022 r. Dla porównania gospodarki operujące euro rosły na przestrzeni I i II kw. o 0,6 proc., następnie po kolejnych trzech miesiącach o 0,8 proc., a tempo wzrostu na przełomie III i IV kw. wyniosło 0,3 proc.  

Obecnie stopy procentowe dla strefy euro wynoszą: 2,5 proc., stopa kredytu 2,75 proc., a stopa depozytowa 2 proc. Ostatnia podwyżka EBC w grudniu wyniosła 50 pkt. bazowych. Wcześniej Rada przeprowadziła cykl podwyżek o 75 pkt. bazowych co posiedzenie, który trwał przez trzy miesiące - wrzesień, październik oraz listopad.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | inflacja w Europie | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »