Stypendia dla uczniów 2024/2025. Jakie wsparcie oferuje państwo?

Do początku nowego roku szkolnego został miesiąc. Wnioski o stypendium można składać we wrześniu. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie? Czy wystarczy wysoka średnia ocen?

Ustawa o systemie oświaty przewiduje stypendia dla uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce lub wyniki sportowe.

Stypendium za wyniki w nauce może otrzymać uczeń, który uzyskał wysoką średnią ocen w II semestrze roku szkolnego 2023/2024. Jednak należy zaznaczyć, że jego ocena z zachowania musi być co najmniej dobra. W innym przypadku stypendium nie zostanie przyznane.

Z kolei stypendium za osiągnięcia sportowe może trafić do ucznia, który osiągnął wysokie wyniki we współzawodnictwie międzyszkolnym (lub wyższym — międzywojewódzkim, międzynarodowym etc.). On także jednak musi mieć dobrą lub wyższą ocenę z zachowania. Pod uwagę bierze się ostatni semestr poprzedzający ten, w którym uczeń stara się o stypendium — dla nadchodzącego semestru będzie to zatem II semestr roku szkolnego 2023/2024.

Kto może się ubiegać o stypendium?

Oprócz powyższych warunków uczniowie starający się o stypendium muszą spełniać jeszcze dodatkowe kryteria. Po pierwsze, muszą skończyć co najmniej jeden semestr w konkretnym typie szkoły (podstawowej, licealnej, policealnej, branżowej etc.).

Reklama

Stypendia nie mogą być przyznawane uczniom klas początkowych od I do III podstawówki.

Jak wysokie jest stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe?

Wysokość stypendium jest regulowana przez Ustawę o systemie oświaty. Oba rodzaje stypendium nie mogą być większe niż dwukrotność kwoty stanowiącej zasiłek rodzinny na dzieci w wieku od 5 do 18 lat.

Ponieważ zasiłek ten wynosi aktualnie 124 złote, maksymalna kwota stypendium może wynosić 248 złotych.

Wysokość stypendium w danej szkole określa dyrektor danej placówki po konsultacji z komisją stypendialną, radą pedagogiczną i organem nadrzędnym szkoły.

Stypendium wypłacane jest raz na cały semestr szkolny. Wnioski z dokumentacją, która jest niezbędna do przyznania świadczenia, składa się w pierwszych dwóch tygodniach września.

Pozostałe stypendia dla uczniów

Oprócz stypendium szkolnego uczeń może uzyskać również stypendium ministerialne. Jest ono przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe czy w dziedzinie kultury. Stypendium można otrzymać od ministra edukacji narodowej, Prezesa Rady Ministrów czy ministra do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.

Jeśli uczeń znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, może też otrzymać stypendium socjalne. Jest ono przyznawane w formie częściowego lub całkowitego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych.

Zalicza się do nich zajęcia wykraczające poza program nauczania (w szkole i poza nią) i zajęcia wyrównawcze. Stypendium może również finansować nabycie podręczników.

Wysokość powyższego stypendium mieści się między 99 zł a 248 zł, wypłacanych co miesiąc. Może być przyznane na okres jednego miesiąca lub więcej — maksymalnie na 10 miesięcy.

Warto pamiętać, że oprócz stypendium dla uczniów, istnieją również stypendia dla studentów. Tutaj jednak kryteria przyznawania są znacznie szersze. Np. dla studentów pierwszego roku możliwe jest otrzymanie wypłacanego w ratach stypendium o łącznej wysokości 6000 złotych. Warunkiem jest m.in. zameldowanie na terenach wiejskich lub w miastach do 30 tys. mieszkańców. Rektorzy uczelni przyznają również stypendia za dobre wyniki w nauce — jednorazowe lub wypłacane przez cały semestr co miesiąc.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stypendium | szkoła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »