Subway zmienia właściciela. Roark Capital zamierza zapłacić 9,6 mld dolarów

Prywatny fundusz inwestycyjny Roark Capital Group ma być nowym właścicielem sieci barów szybkiej obsługi Subway. Według nieoficjalnych danych miał zaoferować za nią 9,6 mld dolarów (8 mld 825 mln euro), mniej niż oczekiwali właściciele sieci - informuje "The Wall Street Journal". Transakcja może zostać zawarta jeszcze w tym tygodniu.

O tym, że Subway zostanie wystawiony na sprzedaż wiadomo było od początku roku. Właściciele sieci barów franczyzowych potwierdzili to oficjalnie w połowie lutego. Zapowiedzieli, że oczekują uzyskać ze sprzedaży co najmniej 10 mld dolarów. 

Subway działa też w Polsce

Istniejąca od 1965 r. sieć Subway posiada blisko 37 tys. placówek na całym świecie. Jest ósmą co do wielkości siecią restauracji w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej barów, prawie 21 tys., ma w USA. Od 2004 roku sieć jest obecna również w Polsce. Teraz w naszym kraju działa ponad 160 placówek Subway, najwięcej w województwie mazowieckim (44). 

Reklama

Bliski podpisania umowy kupna sieci ma być fundusz inwestycyjny Roark Capital Group z siedzibą w Atlancie. Jest to firma kapitałowa specjalizująca się m.in. we franczyzach. Według Technomic, globalnego specjalisty od badań branży gastronomicznej, portfel marek franczyzowych funduszu obejmuje 27 spółek dysponujących łącznie ponad 15 tys. obiektów - 13 tys. krajowych i przeszło 2300 zagranicznych, obecnych w 68 państwach. Ich łączny, roczny obrót wynosi 15 mld dolarów. Firma zarządza kapitałem o wartości 3 mld dol. 

Fundusz posiada 27 franczyz

Jedną z należących do funduszu franczyz jest Arby’s - właściciel 3400 barów kanapkowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Środkowym Wschodzie oraz w Turcji. Do funduszu należy też Buffalo Wild Wings, sieć prawie 1300 restauracji w USA, ale też m.in. w Indiach, Meksyku i na Filipinach. "The Wall Street Journal" oszacował wartość transakcji na około 9,6 mld dol., czyli mniej niż oczekiwali właściciele sieci. “Umowa może zostać sfinalizowana do końca sierpnia” - informuje nowojorskia gazeta.

Sieć barów szybkiej obsługi oficjalnie zdystansowała się do informacji dotyczących planów przejęcia przez Roark Capital. „Subway nie zamierza publikować żadnych dalszych publicznych komentarzy dotyczących procesu, dopóki transakcja nie zostanie sfinalizowana” – czytamy w oświadczeniu przesłanym „The Wall Street Journal”.

Subway chwali się wynikami

Na początku roku Subway podsumował 2022 r. i pochwalił się kolejnym rekordem obrotów. Kierownictwo sieci zapewniło, że miniony rok przekroczył globalne oczekiwania sprzedażowe. Przypomniał, że zyski ze sprzedaży rosną nieprzerwanie od 8 kwartałów, a zeszłoroczne obroty osiągnęły 9,8 miliarda dolarów (9,009 miliarda euro).

Zanim swojej oferty nie przedstawił Subwayowi Roark Capital Group, wcześniej zrobiły to inne fundusze, w tym TDR i Sycamore. "The Wall Street Journal" przypomina, że transakcja z Roark Capital Group nie została jeszcze zamknięta. I nie wyklucza, że od innej zainteresowanej grupy wciąż może nadejść większa oferta.

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Subway | franczyza | sprzedaż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »