Sukcesy i porażki Balcerowicza

Największym sukcesem Leszka Balcerowicza jest niska inflacja i przekonanie społeczeństwa, że taka pozostanie. Szef banku centralnego prowadził konsekwentną politykę, dzięki której wysoki wzrost gospodarczy odbywa się w warunkach niskiej presji inflacyjnej i braku nierównowagi w bilansie handlowym.

Marek Rogalski,DM TMS Brokers
Leszek Balcerowicz przyczynił się do zbicia inflacji, stworzenia renomy i utrzymania niezależności banku centralnego. Budził zaufanie inwestorów. Do komunikacji z rynkami też nie można mieć większych zastrzeżeń - była spójna, praktycznie nie dochodziło do gwałtownych reakcji inwestorów.

Szef NBP za często prezentował jastrzębią postawę w polityce monetarnej. Czasami niepotrzebnie.

Maciej Reluga, BZ WBK
Bankowi centralnemu pod kierownictwem Leszka Balcerowicza udało się utrzymać inflację na niskim poziomie, z tym jednak zastrzeżeniem, że przez dłuższe okresy wskaźnik cen pozostawał poza obszarem celu. Za kadencji prezesa rozpoczęto publikowanie projekcji inflacyjnych. Miały one pewne słabości, stanowiły jednak punkt odniesienia dla ekonomistów i inwestorów.

Reklama

Brakowało syntetycznej opinii RPP o tym, co publikowano w projekcji inflacji. Leszek Balcerowicz, jako jej przewodniczący, powinien pełnić rolę rzecznika, prezentującego zdanie całej rady, szukającego konsensusu. Tymczasem prezes NBP ostatnio bardzo często był przegłosowywany. Jeśli spojrzymy wstecz, to decyzje obecnej rady o obniżkach stóp były słuszne, a Balcerowicz był im przeciwny.

Marcin Bilbin, Bank Pekao
Niska inflacja, najniższe w historii stopy procentowe, wzrost PKB przekraczający 5 proc. - to dobre podsumowanie polityki banku centralnego, kierowanego przez Leszka Balcerowicza. Być może za jakiś czas za sukces ustępującego prezesa poczytywana będzie jego niezależność i neutralność polityczna. Ale to powinien być standard w rozwiniętych gospodarkach.

Bank centralny ma jeszcze sporo do poprawienia w komunikacji z rynkami finansowymi. Zadaniem prezesa jest koordynowanie dialogu, a to nie zawsze się udawało.

Jacek Wiśniewski, Raiffeisen Bank
Największym sukcesem Leszka Balcerowicza jest niska inflacja i przekonanie społeczeństwa, że taka pozostanie. Prezesowi banku centralnego udało się podtrzymać wysokie zaufanie do tej instytucji, mimo dość dużej niechęci do niego samego. Społeczeństwo potrafi rozdzielić te dwie rzeczy. Sukcesem jest też to, że bankowi udało się wychodzić obronną ręką z konfliktów z różnymi rządami.

Obecna Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczy Leszek Balcerowicz, nie radziła sobie z komunikacją z rynkiem, bo jest wyraźnie podzielona na dwa obozy. Dwa odrębne zdania nie były właściwie komunikowane, nie było dystansu ani jednolitej opinii przedstawianej na zewnątrz. Większość komunikatów pochodziło z obozu "jastrzębi", a polityka monetarna była de facto prowadzona przez "gołębie". To widać od 2004 r.

Bartosz Pawłowski, ING Bank
Po stronie zasług banku centralnego w ostatnich latach zapisać można wzrost wiarygodności Polski w oczach inwestorów. Postawa NBP utwierdzała ich w przekonaniu o determinacji w walce z inflacją. Upłynniono również kurs walutowy, co praktycznie zabezpieczyło złotego przed atakami spekulacyjnymi.

Komunikacja z rynkami nie była najsilniejszą stroną banku. Dysonans widoczny był zwłaszcza ostatnio, gdy komentarze Leszka Balcerowicza były ostre, sprzeczne z decyzjami, jakie podejmowała RPP. Niezbyt efektywnie zarządzano także oczekiwaniami inflacyjnymi.

Michał DybułaBNP Paribas,
Działania członków poprzedniej RPP, w której brylował Leszek Balcerowicz, doprowadziły do zbicia wysokiej inflacji przy dość niskich kosztach. Szef banku centralnego prowadził konsekwentną politykę, dzięki której wysoki wzrost gospodarczy odbywa się w warunkach niskiej presji inflacyjnej i braku nierównowagi w bilansie handlowym. Za jego kadencji bank centralny cieszył się mianem instytucji godnej zaufania.

Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »