Świat gospodarki niecierpliwie czekał na tę decyzję

Zgodnie z oczekiwaniem rynków finansowych Europejski Bank Centralny obniżył dzisiaj główną, referencyjną stopę procentową o 15 punktów bazowych do 0,10 proc, co zaowocować ma zwiększeniem wzrostu gospodarczego strefy euro. Stopa depozytowa po obniżce o 10 punktów bazowych jest teraz poniżej zera (-0,10, najniżej w historii). Stopa kredytu spadła o 35 punktów bazowych, do 0,40 proc. Rynek walutowy natychmiast zareagował solidarnym spadkiem notowań euro, dolara i franka do złotego. Zagraniczne wakacje będą dla nas wyraźnie tańsze!?

Obniżka stóp w eurozonie jest niezwykle istotna dla tych Polaków, którzy brali kredyty denominowane w euro. Wkrótce płacić będą niższe raty! Zgodnie z decyzjami EBC, po raz pierwszy banki będę płacić karne odsetki za lokowanie pieniędzy w Europejskim Banku Centralnym.

Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb., do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb., do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb., do 0,60 proc.

EBC obniżył prognozę inflacji na wszystkie lata do 2016 r. w strefie euro - poinformował na konferencji Mario Draghi, prezes banku. EBC obniżył również prognozę wzrostu PKB strefy euro na 2014 r., ale podniósł na 2015 r.

Reklama

Europejski Bank Centralny prognozuje, że inflacja w 2014 r. wyniesie 0,7 proc. (poprzednia prognoza zakładała 1 proc.), w 2015 r. 1,1 proc. (poprzednio 1,3 proc.), a w 2016 r. 1,4 proc. (poprzednio 1,5 proc.).EBC spodziewa się, że PKB strefy euro wzrośnie w 2014 r. o 1 proc. (wobec 1,2 proc. prognozowanych wcześniej), w 2015 r. o 1,7 proc. (1,5 proc. poprzednio), a w 2016 r. o 1,8 proc. (bez zmian).

- - - - -

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu czwartkowego posiedzenia.

Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi 0,50 proc. i jest już na tym poziomie od maja 2009 r.

Analitycy oczekiwali w czwartek, że BoE pozostawi stopę repo bez zmian. Bank utrzymał także podczas swojego spotkania target zakupu aktywów na poziomie 375 mld funtów. Jest to zgodne z prognozami ekonomistów.

- - - - -

Decyzja EBC o obniżce poziomu stóp w eurolandzie oraz ewentualne dalsze kroki ze strony EBC zwiększają możliwość obniżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej - oceniają ekonomiści.

- Do czerwcowego posiedzenia RPP wydawało się, że ryzyko obniżek stóp w Polsce jest bardzo niewielkie. Od tego czasu zwiększyło się jednak prawdopodobieństwo, że w okresie letnim będziemy mieli deflację, inflacja za kwiecień też okazała się dość niska. To sprawiło, że na konferencji we wtorek RPP zasygnalizowała, że obniżka stóp nie jest wykluczona - powiedziała Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

- Także dzisiejsze działania EBC zwiększają prawdopodobieństwo obniżek. One nadal nie są zbyt prawdopodobne, ale należy się liczyć i z takim scenariuszem. Czekamy na dalsze działania ze strony EBC, na razie nie wiemy jeszcze wszystkiego. Najważniejsza stopa - depozytowa - została obniżona zgodnie z oczekiwaniami rynku. Kolejne działania EBC także powinny być skierowane w stronę pobudzenia gospodarki europejskiej i walki z niską inflacją - dodała Kurtek.

Zdaniem Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty z mBanku, decyzja EBC oznacza, że obniżka stóp procentowych w Polsce jest nieuchronna.

- EBC zrealizował dziś scenariusz minimum. Zobaczymy jakie działania dojdą na konferencji Banku. Dla RPP to jasny sygnał, że należy poluzować politykę pieniężną. Trudno powiedzieć kiedy nastąpi obniżka, ale wydaje się, że jest ona już przesądzona. Nie wykluczam, że jeszcze w III kwartale RPP może się zdecydować na taki krok - powiedział Pytlarczyk.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc. Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc.

Analitycy oczekiwali, że stopa referencyjna zostanie obniżona o 15 pb do 0,10 proc., depozytowa o 10 pb do minus 0,10 proc., a stopa kredytu o 15 pb do 0,60 proc.

- - - - -

Ujemne stopy procentowe w strefie euro

W założeniu ujemne stopy procentowe w strefie euro miałyby poprzez wzmożoną akcję kredytową pobudzić popyt (a co za tym idzie inflację i wzrost gospodarczy), czego nie osiągnięto poprzez obniżki stopy refinansowej w strefie euro dokonywane od lipca 2011 r.

Nie pobudziły one dostatecznie wzrostu inwestycji, tworzenia nowych miejsc pracy i spadku bezrobocia - paradoksalnie od II kwartału 2011 r. mamy do czynienia z szybkim przyrostem liczby bezrobotnych w strefie. Malała również inflacja HICP w strefie. Czy wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej okaże się skuteczniejsze? Przede wszystkim zwiększenie podaży taniego pieniądza za pomocą akcji kredytowej nie musi oznaczać, że pieniądz będzie równie tani dla kredytobiorcy. Obniżki stóp dokonywane przez bank centralny wiążą się ze spadkiem referencyjnej stopy oprocentowania kredytów tzn. mniejszymi przychodami dla banków, które starają się rekompensować sobie straty przez różnorakie prowizje ściągane od kredytobiorców. Zróżnicowanie systemów bankowych w całej strefie oznacza różne strategie banków.

Część może skupić się na inwestycjach w bezpieczne obligacje rządowe zamiast udostępniania bardziej ryzykownych tanich kredytów dla przedsiębiorstw. Nie można wykluczyć także scenariusza, że banki zdecydują się na składanie depozytów w banku centralnym pomimo ujemnej stopy. Wbrew temu, że szwedzki eksperyment wprowadzający ujemne stopy przyniósł wymierne korzyści tzn. zwiększenie ilości kredytów przyznawanych przedsiębiorstwom i pobudzenie szwedzkiej gospodarki, trudno przewidzieć zachowanie poszczególnych banków na podobny krok ze strony EBC i wpływ takiego działania na ożywienie gospodarcze.

Historia cięć w ostatnich latach pokazała jednak, że skuteczność prowadzenia ekspansywnej polityki za pomocą obniżek stóp okazuje się niezadowalająca.

Monika Krzywda, analityk AKCENTY

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- - - - -

Niemcy: Banki i ekonomiści krytycznie wobec obniżki stóp przez EBC

Niemieckie banki odniosły się krytycznie do ogłoszonej w czwartek decyzji Europejskiego Banku Centralnego o kolejnym obniżeniu stóp procentowych. Szef instytutu Ifo Hans-Werner Sinn nazwał decyzje "rozpaczliwą próbą" skierowania kapitału na południe Europy.

Związek Niemieckich Kas Oszczędności (DSGV) ostrzegł EBC przed wkraczaniem na "niebezpieczną ścieżkę". - Zamiast spodziewanych bodźców dla gospodarek w krajach pogrążonych w kryzysie ponowne obniżenie stóp wywoła zaniepokojenie wśród ciułaczy w całej Europie i doprowadzi do zniszczenia majątku - powiedział prezes DSGV Georg Fahrenschon.

Jego zdaniem, podjęte przez EBC kroki nie ustabilizują rynków finansowych. Wręcz przeciwnie - znajdujące się w nadmiarze środki finansowe będą szukać coraz bardziej ryzykownych możliwości zainwestowania - powiedział Fahrenschon agencji dpa.

EBC udaremnia zabiegi osób, które oszczędzały na starość - tak decyzje banku skomentował szef Centralnego Związku Branży Ubezpieczeniowej Alexander Erdland.

Szef monachijskiego instytutu badań gospodarki Ifo Hans-Werner Sinn nazwał decyzje EBC "rozpaczliwą próbą przekierowania za pomocą taniego pieniądza i odsetek karnych na wkłady bankowe strumienia kapitału do Europy Południowej i ożywienia tamtejszych gospodarek".

- Ta metoda nie zadziała, ponieważ należy tam przedtem poprawić konkurencyjność, stosując reformy rynku pracy - wyjaśnił ekonomista. - Rachunek zapłacą teraz ci, którzy posiadają długoterminowe wkłady bankowe oraz właściciele polis na życie - podkreślił Sinn.

Zadowolenie z obniżki stóp wyrazili natomiast niemieccy związkowcy. Wobec grożącej deflacji i stagnacji polityka EBC jest słuszna - uważa członek zarządu centrali niemieckich związków zawodowych DGB Stefan Koerzell.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble mówił przed decyzją EBC, że "na dłuższą metę ten poziom oprocentowania nie jest rozwiązaniem". Natomiast kanclerz Angela Merkel zastrzegła, że Europejski Bank Centralny jest instytucją niezależną. - Przyjmujemy (decyzję EBC) do wiadomości i działamy odpowiednio do sytuacji.

(PAP)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Europejski Bank Centralny (EBC) | świat | decyzje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »