Światowe sławy przy Centrum
Międzynarodowy zespół specjalistów będzie pracować nad wielobranżową dokumentacją projektową dla Centrum Kongresowego w Krakowie. W piątek, 6 czerwca, z przebywającym w naszym mieście światowej sławy japońskim architektem, Aratą Isozakim` spotkał się prezydent Jacek Majchrowski.
Pół roku temu wyłoniona została koncepcja architektoniczno-urbanistyczna Centrum Kongresowego, przed dwoma tygodniami Prezydent Krakowa podpisał umowę na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej gmachu, który stanie przy rondzie Grunwaldzkim, w piątek, 6 czerwca, poznaliśmy międzynarodowy zespół projektantów, który będzie pracował nad projektem.
- Chcemy zaprojektować obiekt, jakiego w Polsce jeszcze nie ma, dlatego w pracach będą nas wspierać najwyższej klasy specjaliści - mówił podczas spotkania z dziennikarzami dr Krzysztof Ingarden lider zespołu projektowego, szef pracowni Ingarden & Ewy Architekci, która jesienią 2007 roku wygrała międzynarodowy konkurs na koncepcję Centrum Kongresowego.
Konsultantem projektowym będzie słynny japoński architekt Arata Isozaki.
- Pan Isozaki to ścisła czołówka światowej architektury - tak gościa z kraju kwitnącej wiśni zachwalał Architekt Miasta, prof. Andrzej Wyżykowski. Sam Arata Isozaki był pod wrażeniem zmian, jakie w ostatnim czasie zaszły w naszym mieście.
- Ostatni raz w Krakowie byłem przed 13 laty, od tamtego czasu miasto zmieniło się bardzo, ale na szczęście nie zatraciło swojego wyjątkowego charakteru - komplementował gród nad Wisłą japoński architekt. Arata Isozaki jest współtwórcą wielu obiektów użyteczności publicznej, w tym Sali Koncertowa w Kwoto, Stadionu Olimpijskiego w Barcelonie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Kaliforni czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Do zespołu projektowego zaproszona została także międzynarodowa grupa ARUP. - Centrum przy rondzie Grunwaldzkim to dla nas wielkie wyzwanie. Jeśli zamierzenia projektowe się powiodą nie będzie drugiego obiektu tej klasy w Europie - mówił Raf Orlowski, wicedyrektor ARUP Acoustics, który przygotuje projekt akustyczny Centrum. Stroną techniczną wielofunkcyjnej sceny, elektroakustyką oraz rozwiązaniami audiowizualnymi zajmie się Sam Wise dyrektor ARUP Venue Consultants. W skład grupy projektorowej wejdą także przedstawiciele biura konstrukcyjnego Project Service -współtwórca m.in. budynku Ambasady Japonii w Warszawie i Biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej - które od lat współpracuje z pracownią Ingarden & Ewy Architekci.
Centrum Kongresowe przy rondzie Grunwaldzkim będzie się składać z sali audytoryjnej z estradą o pojemności widowni - 1800 miejsc, dużej sali o pojemności 600 osób na widowni, przewidzianej dla realizacji mniejszych projektów kongresowych, koncertów oraz spektakli muzycznych, baletowych i teatru dramatycznego, wielofunkcyjnej sali kameralnej o pojemności 300 osób na widowni oraz zespołu sal konferencyjnych o powierzchni około 500 m kw., z możliwością elastycznego podziału na mniejsze powierzchnie. W ramach Centrum ma powstać także m.in.: parking o pojemności minimum 290 samochodów osobowych (zalecana wielkość garażu to 600 stanowisk), podjazdy dla samochodów i autokarów oraz zatoki oczekiwania dla autokarów i postoju taksówek, zespół pomieszczeń związanych z foyer, szatnią oraz zapleczem magazynowo-technicznym i sanitarnym, a także zaplecze gastronomiczne i komercyjne.
Harmonogram realizacji Centrum Kongresowego przewiduje, że prace budowlane - po opracowaniu kompletnej dokumentacji, uzyskaniu pozwolenia na budowę i wyłonieniu wykonawcy - rozpoczną się w drugiej połowie 2010 roku. Budowa ma potrwać dwa lata.
Szacunkowy koszt budowy Centrum Kongresowego to 250 mln zł. Zadanie uzyskało dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 20 000 000 euro.
(opr. KM)