Reklama

Swobodny napływ obywateli z UE moze trwać nawet po Brexicie - T. May

Po Brexicie możliwa jest faza przejściowa, podczas której obywatele unijni bedą mogli swobodnie naplywać na Wyspy nawet po wyjściu Londynu ze Wspólnoty. Taką deklarację premier Theresy May przytaczają brytyjskie media.Brytyjska premier motywuje to czasem potrzebnym do stworzenia nowego systemu kontroli granicznych, ale też potrzebami biznesu, który musi mieć czas na przystosowanie się do nowej sytuacji.

Elektroniczne wydanie dziennika gospodarczego "Financial Times", a także BBC, zgodnie interpretują tę wypowiedź jako zmianę tonu rządu w kluczowej kwestii negocjacji w sprawie Brexitu. - Kiedy już uzyskamy nowy układ, kiedy zgodzimy się co do kształtu nowych stosunków, konieczny będzie okres, w którym przedsiębiorstwa i rząd dostosują swoje systemy. Wszystko zależy od warunków umowy, ale chodzi tu o czas, w którym będzie ona implementowana - powiedziała premier May w rozmowie z dziennikarzami podczas jej wizyty w Arabii Saudyjskiej i Jordanii.

Reklama

Konserwatywny eurodeputowany Ashley Fox powiedział w BBC, że "faza implementacji jest prawdopodobna" - Nasza premier obiecała, że odzyskamy kontrolę nad granicami - powiedział eurodeputowany. - To oznacza koniec wolnego przepływu ludzi. Ale czy to stanie sie za dwa czy trzy lata - to kwestia negocjacji - oznajmił Ashley Fox.

Szef parlamentarnej komisji do sprawe Brexitu Hilary Benn powiedział wcześniej Polskiemu Radiu, że kontrola nad imigracją jest konieczna, ale brytyjska gospodarka potrzebuje dostępu do umiejętności imigrantów. Z rozmów członków komisji z przedsiębiorcami w całym kraju wynika, że obawiają się nagłego odcięcia napływu siły roboczej z krajów Wspólnoty.

Tymczasem eurosceptyczna organizacja Migration Watch już zaapelowała do premier May, by zmienila zdanie i wprowadziła kontrole, gdy tylko Londyn opuści Unię. Migration Watch przypomina w oświadczeniu, że powstrzymanie imigracji było głównym powodem, dla którego w czerwcu zeszłego roku Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem.

Pobierz darmowy: PIT 2016

Dowiedz się więcej na temat: obywatelstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »