System kaucyjny coraz bliżej. A wytycznych dla producentów nadal nie ma
Jak zauważa "Puls Biznesu" choć większość przepisów dotyczących systemu kaucyjnego wchodzi w życie z początkiem przyszłego roku, nadal nie wiadomo, jaki model rozszerzonej odpowiedzialności producenta będzie obowiązywał w Polsce.
Dziennik informuje, że model ten jest istotny dla podmiotów objętych systemem wykorzystywania odpadów, ograniczania ich powstawania, przetwarzania i innych form odzysku. Przedsiębiorcy od dłuższego już czasu apelują o jego pilne wprowadzenie. Podkreślają też, że zarówno system kaucyjny, służący m.in. recyklingowi odpadów opakowaniowych, jak i ROP powinny być wdrożone w tym samym czasie.
"System kaucyjny ma zacząć obowiązywać z początkiem 2025 r. Obecnie trwają ostatnie prace nad jego regulacjami uwzględniającymi m.in. postulaty środowiska biznesu. Natomiast przepisy normujące model ROP jeszcze nie zostały skierowane do prac legislacyjnych, chociaż projekt jego założeń powstał w 2021 r. Nie spełniał jednak wszystkich wymagań tzw. dyrektywy odpadowej 2018/851/WE. W rezultacie od wielu miesięcy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) toczą się prace nad tym, aby stworzyć system sprawiedliwy dla wszystkich interesariuszy - jak to zapowiada Anita Sowińska, wiceszefowa tego resortu" - czytamy w "PB".
Jak szacuje Deloitte wdrożenie systemu kaucyjnego może kosztować w ciągu dekady ponad 37 mld zł. W pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego może zostać nim objęta zaledwie połowa butelek PET i puszek metalowych wprowadzanych do obiegu - uważają autorzy raportu.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do osiągnięcia 90 proc. poziomu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych z butelek na napoje z tworzyw sztucznych do 2029 roku. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. i ma umożliwić spełnienie tego wymogu.
Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.