Reklama

System kaucyjny. Szklane butelki powinny być wyłączone?

Nowy system kaucyjny obejmie puszki oraz butelki szklane i plastikowe - zapowiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. Ministerstwo nie uwzględniło propozycji przedsiębiorców, by wyłączyć z tego systemu butelki szklane po napojach wielokrotnego i jednorazowego użytku - zauważa Konfederacja Lewiatan.

- Nowy system powinien obejmować wyłącznie butelki jednorazowego użytku po napojach z tworzyw sztucznych PET, a także metalowe puszki po napojach. Natomiast w odniesieniu do butelek szklanych wielokrotnego użytku powinny być kontynuowane obecnie funkcjonujące systemy dobrowolne - mówi Agata Bator, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

System kaucyjny w Polsce

System kaucyjny polegać ma na tym, że przy sprzedaży napojów w opakowaniach jednorazowego albo wielokrotnego użytku pobierana jest kaucja, zwracana konsumentom w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych. Zgodnie z przedstawionymi przez Ministerstwo zmodyfikowanymi założeniami, proponowany system kaucyjny ma objąć puszki aluminiowe do 1l, butelki szklane do 1,5l (jednorazowe i wielokrotnego użytku) oraz butelki z tworzywa sztucznego do 3l.

Reklama

Konfederacji Lewiatan podkreśla, że w Polsce powinny funkcjonować oddzielne systemy dla opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i puszek metalowych po napojach oraz dla opakowań szklanych wielokrotnego użytku. Wynika to z zasadniczych różnic pomiędzy opakowaniami wielokrotnego, a jednorazowego użytku. Chodzi o własność opakowania i jego przeznaczenie - butelki wielokrotnego użytku muszą podlegać segregacji i wrócić najszybszą drogą do ich właściciela w celu kolejnego użycia. Opakowania jednorazowe trafiają natomiast do recyklera jako odpady, aby ten przetworzył je na surowiec do produkcji nowych opakowań. Tymczasem przedstawiony projekt ustawy próbuje w jednym systemie połączyć odpady po opakowaniach jednorazowego użytku ze szklaną butelką zwrotną wielokrotnego użytku.

Butelki szklane w systemie kaucyjnym, czy poza nim?

- Butelki szklane wielokrotnego użytku powinny być wyłączone z systemu kaucyjnego, który ma wprowadzić projektowana ustawa. Do tego systemu nie powinny także trafić butelki szklane jednorazowego użytku. System powinien obejmować wyłącznie butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych PET po napojach, a także metalowe puszki po napojach - dodaje Agata Bator, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Butelki szklane wielokrotnego użytku już podlegają zbiórce w ramach działających systemów zorganizowanych i finansowanych przez producentów używających tych opakowań. Te systemy powinny być kontynuowane, potrzebna jest tylko modyfikacja przepisów tak, aby spopularyzować opakowania wielokrotnego użytku wśród podmiotów wprowadzających - dodaje Agata Bator.

Szklanych butelek jednorazowego użytku, w przeciwieństwie do wykonanych z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, nie da się bezpiecznie skompresować w celu zapewnienia ich efektywnego składowania. Proces odbioru opakowania szklanego od klienta, jego przeniesienia oraz składowania, wiązałby się ze znacznymi utrudnieniami w działalności handlowej (np. z uwagi na ograniczenie powierzchni oraz bezpieczeństwo pracowników i klientów).

Oprac. WSz

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »