Szanghaj: Skutki lockdownu odczuwalne w Niemczech

Z powodu obostrzeń pandemicznych w Szanghaju statki towarowe stoją w korkach u wejścia do tamtejszego portu, co prowadzi do zakłócenia globalnych łańcuchów dostaw. W związku z tym w Niemczech oczekuje się podwyżek cen.

- Wąskie gardła dostaw będą teraz odczuwalne także w Niemczech - powiedział w piątek (22.04.2022) agencji DPA Maximilian Butek, przedstawiciel niemieckiego biznesu w Szanghaju. Eksperci szacują, że wielkość eksportu z największego portu świata drastycznie spadła.

Wiele firm od ponad trzech tygodni nie jest w stanie wywieźć swoich towarów z kraju - wyjaśnia Maximilian Butek. Nawet alternatywne trasy dostaw przez inne porty nie wystarczyły, aby złagodzić braki. - Niedobór dostaw z Chin będzie miał dalszy negatywny wpływ na i tak już wysoką inflację w Niemczech - podkreślił eskpert.

Reklama

Jego zdaniem, "rozmiarów fali szokowej wywołanej przez lockdown w Chinach nie da się jeszcze w pełni oszacować", zaś usunięcie zakłóceń w łańcuchach dostaw zajmie prawdopodobnie wiele miesięcy. Sam port nie jest największym problemem. Trudność polega raczej na transporcie towarów samochodami ciężarowymi do i z portu ze względu na rygorystyczne środki wprowadzone w ramach walki z pandemią koronawirusa.

Dotknięte wszystkie grupy towarów

- W zasadzie dotyczy to wszystkich grup towarów. Jednak szczególnie w przypadku towarów elektronicznych, surowców i prefabrykatów obawy są duże - powiedział Maximilian Butek. Obostrzenia dotyczą teraz wszystkich firm, bez względu na sektor czy wielkość. Dochodzi do poważnych zakłóceń w łańcuchach dostaw, transporcie i logistyce, a także w zakresie personelu i produkcji.

Produkcja przemysłowa w stolicy finansowej Chin spadła w marcu o 7,5 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku - wynika z oficjalnych danych opublikowanych w piątek przez władze. Jest to pierwszy spadek od dwóch lat, czyli od momentu, gdy gospodarka poważnie ucierpiała z powodu wybuchu pandemii.

- Obecna epidemia wirusa poważnie wpłynęła na działalność przemysłową w mieście - powiedział Wu Jincheng, szef lokalnego urzędu planowania. Jednak w całym pierwszym kwartale produkcja przemysłowa nadal rosła o 4,8 procent.

Szanghaj gości ponad 2000 niemieckich firm

W największym mieście Chin, liczącym 26 milionów mieszkańców, znajdują się fabryki, w tym amerykańskiego producenta samochodów Tesla czy czołowego chińskiego producenta układów scalonych Semiconductor Manufacturing International. Jest to również siedziba wielu międzynarodowych firm w Chinach kontynentalnych. Swoje siedziby ma tam także ponad 2000 firm niemieckich.

Ile kosztuje Netflix na miesiąc?

W obliczu koronakryzysu chiński bank centralny obiecał kontynuować politykę stymulowania gospodarki. - Jesteśmy również gotowi wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa za pomocą większej liczby instrumentów, jeśli zajdzie taka potrzeba - powiedział szef banku centralnego Yi Gang.

Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Hurtowego, Zagranicznego i Usług (BGA), Dirk Jandura, ostrzega przed brakiem dostaw i wzrostem kosztów transportu w związku z korkami setek statków towarowych u wybrzeży Szanghaju.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

- Nie należy się spodziewać złagodzenia sytuacji w najbliższym czasie - powiedział gazetom Funke Mediengruppe. Chińska strategia "zero Covid" paraliżuje działalność portów, co ma poważne konsekwencje dla gospodarki światowej.

(DPA, RTR/sier)

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: lockdown
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »