Szczepienia - jak wpływają na gospodarkę?
W przypadku wielu szczepionek istnieją również niemedyczne skutki ich podania. Obiektywne ekonomicznie efekty szczepień wyglądają równie imponująco jak medyczne.
Oczywiste korzystne jest przyjęcie szczepionki przez osobę, jeśli jest ona dzięki temu uchroniona od cierpienia z powodu nieprzyjemnych chorób. W pewnym stopniu może być to też dobre dla całej populacji, ponieważ jeśli wystarczająca liczba jej członków jest zaszczepiona, to nawet ci którzy nie zostali zaszczepienie, otrzymają jakąś porcję ochrony. Jest tak, ponieważ tylko w przypadku kilku podatnych na chorobę jednostek, przenoszenie się infekcji nie może być zatrzymane i choroba rozprzestrzeni się. Ale w przypadku wielu szczepionek, istnieją również skutki niemedyczne, w formie unikniętych kosztów i produkcji dochodu, który w innym przypadku byłby stracony. Te korzyści są określane mianem ekonomicznych.
Jak szczepienia zwiększają dobrobyt?
Określenie skutków w sposób szerszy jest trudne. Ale para badaczy z Uniwersytetu w Harwardzie spróbowała tego dokonać. David Bloom i David Canning, razem z Markiem Westonem - niezależnym konsultantem, przyglądnęli się dwóm programom szczepień i przystąpili do oceny szerszych korzyści. Ich wnioski zostały opublikowane w "World Economics".
Dr Bloom i dr Canning wierzą, że poprzednie próby oceny niemedycznych korzyści szczepień były zbyt ograniczone. Badacze ci przeanalizowali wiele danych. W swoich badaniach starali się rozpoznać, jak szczepienia mogą w szczególności zwiększyć dobrobyt.
Pierwsza korzyść jest taka, że zdrowe dzieci są bardziej skłonne uczęszczać do szkoły i są zdolniejsze w nauce. Druga to, że zdrowi pracownicy są wydajniejsi. Dwie inne korzyści są jednak mniej oczywiste. Jedna jest taka, że dobre zdrowie promuje oszczędności i inwestycje. Jest tak ponieważ zdrowi ludzie oczekują dłuższego życia (co daje im bodziec do oszczędzania) i w rzeczywistości żyją dłużej (co daje im więcej czasu na oszczędzanie). Druga jest taka, że dobre zdrowie - a w szczególności, oczekiwania dobrego zdrowia potomstwa - propagują tzw. demograficzne przejście od dużych do małych rodzin, któremu zwykle towarzyszy rozwój ekonomiczny. Według badaczy, żaden z tych czynników nie został odpowiednio wzięty pod uwagę w poprzednich szacunkach skuteczności szczepień.
Dziecięce szczepienia = korzyści ekonomiczne
Aby zademonstrować, że przynajmniej jeden z ich poglądów był prawidłowy, powrócili na Filipiny. Tutaj od roku 1983 są przeprowadzane badania pod nazwą Cebu Longitudinal Health and Nutrition Survey. Śledzą one życie filipińskich matek i tych z ich dzieci, które urodziły się między 1983 a 1984 rokiem. Wśród zebranych danych są dokumenty szczepień tych dzieci dokonane w wieku niemowlęcym oraz ich wyniki w poszerzaniu słownictwa, matematyce i testach IQ w wieku 10 lat.
Trzej eksperci podzielili dzieci, których warunki życiowe były podobne, w grupy, zależące od tego, czy dzieci te były poddane szczepieniom, czy nie przeciwko takim chorobom jak odra, polio czy gruźlica. Następnie porównali oni wyniki pomiędzy grupami. Znaleźli znaczne statystyczne różnice w poziomie słownictwa i wyników testów IQ pomiędzy dziećmi zaszczepionymi i nie. W obu przypadkach niższe wyniki osiągnęły dzieci nie poddane w dzieciństwie szczepieniom. Odkąd jest pewne, że te wyniki są dobrym wyznacznikiem późniejszego dochodu dorosłych, badacze wywnioskowali że dziecięce szczepienia miałyby znaczące korzyści ekonomiczne.
W celu przewidzenia tych korzyści, badacze wrócili do kampanii szczepień która się dopiero rozpoczyna.
Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień
GAVI (Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień) to współpraca rządów, organizacji międzynarodowych, producentów szczepionek i organizacji charytatywnych. Bierze on udział w 15-letnim programie szczepień dzieci w 75 najbiedniejszych krajów świata przeciwko szerokiej gamie chorób dziecięcych. Przewiduje się, że program ten ma kosztować 13 bln dolarów.
Po pierwsze, badacze użyli danych z poprzednich programów szczepień, aby oszacować zarówno redukcje śmiertelności i poprawę zdrowia żyjących, które dzięki programowi GAVI powinna się zmniejszyć. Następnie porównali oni te wyliczenia z istniejącymi danymi odnośnie efektów ekonomicznych poprawy zdrowia dzięki tym programom w biednych krajach, w szczególności ich wpływu na spodziewany dochód. Używając typowych metod obliczeniowych, oszacowali oni, że nowy program GAVI może osiągnąć bezpośrednią stopę zwrotu w wysokości 12,4 proc., która wzrośnie do 18 proc. do zakończenia programu. Ale to nie szacuje żadnych korzyści mogących wyniknąć z przemian demograficznych. Obiektywne ekonomicznie wyniki szczepień wyglądają równie imponująco jak medyczne. Jeśli rachunki badaczy okażą się prawdziwe, to program może się naprawdę okazać inwestycją na przyszłość.