Reklama

Szukali gorącej wody, znaleźli gaz

Według przewidywań geologów, na głębokości 3 km miały być złoża wód geotermalnych o temperaturze do 90 st. C. Z odwiertu w Sękowej koło Gorlic nie popłynie jednak gorąca woda - dowiercono się bowiem złóż gazu.

- Robotnicy wywiercili otwór na głębokość 3 tys. m i pojawiły się tam złoża gazu i to uniemożliwia dalsze drążenie otworu. Co prawda, po drodze pojawiła się gorąca woda, jednak nie o takich parametrach jak się spodziewano. Gaz jest przeszkodą, która wyklucza dalsze wiercenie. Teraz ekipy odstąpiły od dalszych poszukiwań złóż geotermalnych w tym miejscu - powiedziała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

Odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy w Sękowej sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja pochłonęła około 19 mln zł. Starania o pozyskanie funduszy trwały blisko 10 lat, a prace wiertnicze rozpoczęły się na przełomie maja i czerwca b.r. Władze gminy zakładały, że źródło geotermalne będzie wykorzystywane przede wszystkim do ogrzewania, a z sieci geotermalnej mieli korzystać głównie mieszkańcy pobliskich Gorlic. Planowano też wykorzystanie gorących źródeł w celach rekreacyjnych.

"Wydawało się, że już jesteśmy bardzo blisko źródeł geotermalnych i dotrzemy do wody o temperaturze co najmniej 90 stopni Celsjusza. Gaz jednak pokrzyżował nasze plany i nadzieję na rozwój gminy. To jest prawie czysty metan, a drążenie otworu groziłoby po prostu wybuchem" - wyjaśniła wójt.

Złoża gazu, na które natknęli się ekipy wiercące nie są jednak na tyle duże, aby wydobywać go w ilościach przemysłowych. Wcześniejsze badania geologiczne wskazywały, że w tym miejscu są złoża geotermalne.

Specjaliści planują co zrobić z powstałym otworem. Odwiert będzie mógł służyć i jako wymiennikownia do pozyskiwania ciepła, jednak już nie w takim wymiarze jak zakładano wcześniej. Decyzja co dalej z odwiertem ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »