Szyb Prezydent w Chorzowie po remoncie wkrótce dostępny dla turystów

Zabytkowa wieża wyciągowa dawnego szybu Prezydent nieistniejącej już kopalni w Chorzowie z końcem lipca znów zostanie udostępniona turystom po zakończeniu remontu. Naprawiono i zabezpieczono największy zabytek Chorzowa, koszt prac to blisko 700 tys. zł.

Uzupełniono konstrukcję żelbetową, zabezpieczono wieżę przed działaniem deszczu i śniegu oraz odmalowano obiekt. Dodatkowo kosztem 70 tys. zł pozyskanych z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zmodernizowano też oświetlenie wieży.

Wieża widokowa

- Szyb Prezydent jest wieżą widokową, dlatego - ze względów bezpieczeństwa - musi pozostawać w nienagannej kondycji. Po kilku miesiącach przerwy chorzowianie i turyści znowu będą mogli podziwiać Chorzów z poziomu tarasu widokowego naszego zabytku - powiedział wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym 31 lipca.

Reklama

Wieżę wybudowano w 1933 r. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki Skarboferm. Początkowo szyb nosił imię Wielki Jacek, a od 1937 roku - Prezydent na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Wieża o wyjątkowej, żelbetowej konstrukcji i wysokości 42 m - jedna z najnowocześniejszych wówczas w Europie - posiada dwa koła linowe o średnicy 5,5 m, ustawione równolegle obok siebie.

Kopalnia do 1993 roku

Działalność górnicza była tu prowadzona do 1993 r. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza oraz nowego kasyna.

Teraz w pobliskich zabudowaniach prowadzona jest działalność kulturalna przez Stowarzyszenie SZTYG.art, odbywają się tam wystawy malarstwa, koncerty, warsztaty plastyczne dla dzieci czy coroczny Chorzowski Teatr Ogrodowy. W 2010 r. wieża wyciągowa Szybu Prezydent wraz z kompletem zabudowań Sztygarka dołączyły do grona obiektów będących na Szlaku Zabytków Techniki.

Unijne pieniądze

W 2014 r. dzięki unijnym pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 pozyskanym przez Stowarzyszenie SZTYG.art przy wsparciu miasta Chorzów na wieży powstała platforma widokowa. Od tej pory po pokonaniu 201 schodów z wysokości 34 metrów można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: górnictwo polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »