Szybko rośnie liczba pożyczek zaciąganych poza bankami. Wiele osób zadłuża się w celu sfinansowania bieżących potrzeb

Rosnące ceny i koszty utrzymania powodują, że wiele osób zaciąga pożyczki na sfinansowanie bieżących potrzeb swojego gospodarstwa domowego. W lipcu firmy pożyczkowe udzieliły łącznie ponad 307 tys. nowych pożyczek na kwotę blisko 800 mln zł. To o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej  potwierdzają, że Polacy dużo chętniej niż przed rokiem sięgają po pożyczki w firmach pozabankowych. Tylko w ubiegłym miesiącu udzieliły one 307,5 tys. nowych pożyczek o wartości 793 mln zł. To o 19 proc. więcej tego typu pożyczek niż przed rokiem, a podobnie sytuacja wygląda w ujęciu wartościowym (wzrost o 18 proc.). Najczęściej są to drobne pożyczki, na kwotę do 1 tys. zł.

- Wysoka inflacja i rosnące ceny oraz koszty utrzymania powodują, że wiele osób zaciąga pożyczki na sfinansowanie bieżących potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Przyczyną tego, że sprzedaż pożyczek rośnie obecnie szybciej niż kredytów bankowych może być łatwość w ich zaciąganiu (głównie w kanałach zdalnych), proste procedury, czy szybki proces ich przyznawania. Nadal na rynku mamy sporo ofert z zerową RRSO, co przy wysokich obecnie stopach procentowych stanowi nie lada atrakcję i przyciąga konsumentów - komentuje Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Portfelowych w BIK. Dodaje jednocześnie, że część pożyczek stanowią zakupy w sklepach internetowych w ramach odroczonych płatności. I ten segment finansowania zakupów przez internet szybko rośnie.

Reklama

Internetowe zakupy podbijają statystyki pożyczek

Sławomir Nosal prognozuje, że dynamika roczna wzrostu pożyczek będzie stopniowo wyhamowywać z uwagi na coraz wyższą bazę odniesienia czyli wyraźny wzrost sprzedaży w drugim półroczu 2021 r. - Wartość lipcowej sprzedaży jest wyższa o 4 proc. od tej z grudnia 2021 roku - podkreśla analityk BIK.

Jak dodaje, średnia kwota nowo udzielonej pożyczki rośnie powoli (w lipcu +1 proc. r/r), ponieważ z jednej strony wysoka inflacja stymuluje jej wzrost, ale z drugiej strony intensywnie rosnące pożyczki BNPL (płatności odroczone) są udzielane raczej na niskie kwoty.

Analizy nie potwierdzają tezy o spłacaniu kredytów pożyczkami, choć celu przeznaczania środków z wypłaconych pożyczek nie znamy.

Od sierpnia posiadacze złotowych kredytów mieszkaniowych mogą korzystać z zawieszenia spłaty rat (bezodsetkowego), co pozwala mocno odciążać budżety domowe po wzroście rat kredytowych, a działa także Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z którego można otrzymać pomoc.

Jednocześnie najnowsze badania pokazują, że coraz więcej Polaków obawia się problemów finansowych w związku ze wzrostem cen.

krześ

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pożyczka gotówkowa | kredyty konsumenckie | zakupy online | BIK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »