Ta woda nie zabije, ale otruć może
Bakterie znalezione w niegazowanej wodzie mineralnej AQUILA AQUALINEA ("AQUILA AQUALINEA neperlivá, pramenitá voda", numer produktu DMT 20.5.12) nalewanej w czeskiej wytwórni Karlovarských Minerálních Vod były z grupy E. coli, ale nie skrajnie zjadliwego szczepu O104:H4, który zabił w Europie ponad 50 osób.
Taki jest wynik badań zaordynowanych przez państwowy nadzór - Státní Zemědělská a Potravinářská Inspekce (SZPI). Nie zmienia to sytuacji - E. coli nie powinna się w żadnym wypadku znaleźć w wodzie mineralnej i producent już w piątek zaczął ją wycofywać z rynku i my też musimy usunąć tę wodę z naszej spiżarni (jeśli tam trafiła z czeskich sklepów).
AQUILA AQUALINEA ma datę przydatności do spożycia 30 maja 2012 r. Producent wycofuje teraz tę wodę także w większych, 1,5-litrowych butelkach chociaż w innych partiach bakterii nie znaleziono. Ponad 33 tys. opakowań zniknie z detalu.
Wykryte w butelkach odmiany bakterii nie stwarzają zagrożenia dla ludzkiego zdrowia.
- Testy laboratoryjne wykazały, że wykryte szczepy E.coli nie przedstawiają ostrego ryzyka - poinformował rzecznik czeskiej Państwowej Inspekcji Rolniczej i Żywnościowej (SZPI) Michal Spaczil.
Bakterie E.coli wykryto w trakcie rutynowej kontroli w partii wody mineralnej rozlanej do butelek przed 20 maja br.
Produkująca Aquilę firma Karlovarske mineralni vody (KMV) prewencyjnie wycofała w poniedziałek ze sprzedaży wszystkie podejrzane partie napoju, klientom zaoferowano wymianę napoju na pochodzący z innej partii albo zwrot pieniędzy.
- Obecnie KMV koncentruje się na dokładnym zbadaniu pochodzenia zanieczyszczeń w czterech butelkach, w których w piątek SZPI wykryła niedozwolone bakterie - poinformował rzecznik firmy Michal Donath.
KMV jest największym producentem wody mineralnej w Czechach. Z jej rozlewni pochodzi także jedna z najsłynniejszych wód mineralnych Europy Mattoni.
Pałeczka okrężnicy (łac. Escherichia coli)
Gram-ujemna bakteria należąca do rodziny Enterobacteriaceae. Wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta symbiotyczna bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także przyczyniając się doprodukcji witamin z grupy B i K.
Pałeczka okrężnicy w określonych warunkach wykazuje chorobotwórczość dla człowieka, wywołując głównie schorzenia: układu pokarmowego i moczowego. Nazwa bakterii pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, austriackiego pediatry i bakteriologa Theodora Eschericha.
Escherichia coli O104:H4
Enterohemolityczny szczep bakterii Escherichia coli odpowiedzialny za epidemiczne zachorowania, które rozpoczęły się na terenie Niemiec od połowy maja 2011 r. Wydziela on tzw. werotoksynę, która może uszkadzać naczynia włosowate, przede wszystkim w nerkach, płucach, mózgu i sercu. Zachorowania objawiają się biegunką, a w około 1/4 przypadków mogą prowadzić do zagrażającego życiu zespołu hemolityczno-mocznicowego i hemolizy erytrocytów, czego skutkiem jest niewydolność nerek.
Szczep Escherichia coli O104:H4 do tej pory był bardzo rzadko izolowany w różnych krajach świata. W kilku krajach europejskich, USA, Argentynie i Nowej Zelandii izolowano go od zdrowych zwierząt, a w Europie, Korei i USA także od pacjentów. Jednak dotychczas nie odnotowano ogniska zatrucia pokarmowego wywołanego przez ten szczep E. coli.
Badania w Beijing Genomics Institute (BGI) wykazały, że szczep ten nabył pewne zdolności enteroagregacyjnego szczepu E. coli (EAggEC) poprzez poziomy transfer genów. Sekwencjonowanie i analiza genomu Escherichii coli O104:H4 przeprowadzone przez dwie niezależne grupy badaczy (grupa Alexandra Mellmanna z University Hospital of Munster oraz grupa naukowców z Beijing Genomics Institute i University Medical Center Hamburg-Eppendorf) wskazują, że bakteria ta wyewoluowała ze szczepu wykrytego w 2001 roku w niemieckim mieście Munster.
Szczep z roku 2011 odznacza się jednak znacznie większą toksycznością. Bakteria jest odporna na antybiotyki z ośmiu różnych grup lekowych. (wiki)
Krzysztof Mrówka