Tadeusz Syryjczyk dyrektorem w EBOR
Następcą Jana Krzysztofa Bieleckiego w radzie dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju będzie Tadeusz Syryjczyk. Taką decyzję podjął wczoraj prezes NBP.
T. Syryjczyk, podobnie jak Leszek Balcerowicz, prezes NBP, od lat jest związany z Unią Wolności. Był ministrem przemysłu w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1990 r.), szefem doradców premier Hanny Suchockiej (1992-1993) oraz ministrem transportu i gospodarki morskiej u Jerzego Buzka (1998-2000 r.). W radzie dyrektorów EBOR zastąpi Jana Krzysztofa Bieleckiego, który od 1 października obejmie stanowisko prezesa Pekao.
Do niedawna spekulowano, że do rady dyrektorów może być nominowany Andrzej Podsiadło, szef PKO BP. Pogłoski o możliwych roszadach w zarządzie tego banku pojawiają się od dłuższego czasu. Jako kandydata na szefa wymieniano Wiesława Kaczmarka, byłego ministra skarbu. Ten jednak w rozmowie z nami zdementował plotki. Dodał, że mogą mieć na celu podważanie kompetencji dotychczasowego zarządu PKO BP. - W PKO BP nie nastąpiła zmiana prezesa. Dlatego nie będziemy komentować żadnych spekulacji na ten temat - powiedział nam Andrzej Król z biura prasowego resortu skarbu.
Tadeusz Syryjczyk (55 lat) jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ma doktorat z informatyki. Był jednym z założycieli Solidarności w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany na ponad pół roku. Od 1991 roku przez dziesięć lat był posłem na Sejm z ramienia Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności.