Reklama

Takie podróżowanie jest szczególnie opłacalne

W ofercie niemieckiej Deutsche Bahn znajdziemy wiele atrakcyjnych ofert specjalnych, dzięki którym można niedrogo podróżować pociągiem po Niemczech. Szczególnie opłacalne jest podróżowanie w grupie.

Od 16 lat niesłabnącą popularnością cieszy się bilet weekendowy. Opłaca się także nabywać całodzienne bilety regionalne oraz dostępny dopiero od dwóch lat całodzienny bilet ogólnokrajowy.

Weekendowy hit

Dzięki Schönes-Wochenende-Ticket (39 euro) można podróżować po całych Niemczech i do niektórych miejscowości przygranicznych (np. Szczecina) w pojedynkę, w grupie do pięciu osób albo z dowolną liczbą własnych dzieci lub wnuków do lat 14 włącznie. Bilet jest ważny w sobotę lub niedzielę od godz. 0.00 dnia obowiązywania biletu do 3.00 kolejnego dnia. Obowiązuje w drugiej klasie następujących pociągów: Inter Regio Express (IRE), Regional Express (RE), RegionalBahn (RB) i S-Bahn. Pociągi te kursują często, są wygodne i nowoczesne, jednak podróż nimi trwa dłużej niż drogimi IC czy EC. Biletu weekendowego nie można zwrócić, wymienić ani też przekazać innej osobie, a podróżny (w przypadku grupy jedna z osób) jest zobowiązany na początku podróży wpisać na bilecie swoje imię i nazwisko i mieć przy sobie dokument ze zdjęciem.

Reklama

Bilet ogólnokrajowy

Quer-durchs-Land-Ticket dla samotnie podróżującej osoby kosztuje 42 euro. Jeśli podróżujemy w grupie (maksymalnie 5 osób), pierwsza osoba zapłaci 42 euro, a kolejne - po 6 euro. Quer-durchs-Land-Ticket jest odpowiednikiem biletu weekendowego, obowiązującym w dni powszednie od 9.00 do 3.00 oraz podczas ogólnokrajowych świąt od 0.00 do 3.00.

Całodzienne bilety regionalne

Länderticket umożliwiają tanie zwiedzanie poszczególnych regionów Niemiec. Obowiązują tu podobne zasady jak przy biletach weekendowych i ogólnokrajowych. Länderticket obowiązują od poniedziałku do piątku od 9.00 dnia wskazanego na bilecie do 3.00 dnia następnego, a w weekendy oraz święta od 0.00 dnia, na który wystawiony jest bilet, do 3.00 następnego.

Do wyboru mamy bilety indywidualne oraz grupowe. Grupa może składać się z maksymalnie pięciu osób lub rodziców/dziadków z dowolną liczną dzieci/wnuków do lat 14 włącznie. Zakres obowiązywania biletów regionalnych na ogół wykracza poza granice danego landu, a nawet Niemiec, część biletów dodatkowo ważna jest w miejskich środkach komunikacji publicznej.

_ _ _ _ _ _

Jeden bilet - trzy kraje

Godną polecenia ofertą jest Saar- Lor- Lux -Ticket (bilet indywidualny 20 euro, każda kolejna osoba płaci 10 euro), dzięki któremu można w pięć osób przez cały dzień jeździć po Kraju Sary, Luksemburgu i francuskiej Lotaryngii, przy czym na większości odcinków można korzystać także z szybkich pociągów dalekobieżnych.

Tanio za granicę

DB oferuje promocyjne przejazdy szybkimi pociągami z Niemiec do wielu metropolii europejskich. Bilety można kupić już od 29 euro. Niestety, liczba tanich biletów jest ograniczona i należy o nie pytać z dużym, nawet trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Dzieci gratis

Dzieci do piątego roku życia podróżują bezpłatnie i bez biletu. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat mogą korzystać z gratisowych przejazdów wyłącznie w towarzystwie rodziców lub dziadków (wpisuje się je na bilecie opiekuna). Dzieci w wieku 6-14 lat podróżujące samotnie lub niewpisane na bilecie opiekuna płacą 50% ceny normalnego biletu.

Przewóz psów i rowerów

Przewóz małych psów w transporterach jest bezpłatna, większe psy płacą połowę normalnego biletu, powinny mieć kaganiec i smycz. Ceny za przewóz rowerów zależą od landu i typu pociągu. W połączeniu z biletem weekendowym i biletami regionalnymi średnio płaci się 4.50 euro za rower dziennie.

Dokładne informacje dotyczące tras, na których obowiązują poszczególne bilety, regulaminy ofert specjalnych, aktualne rozkłady jazdy, informacje na temat biletów miesięcznych itd. znajdziemy na stronie www.bahn.de.

Aleksandra Marasz- Kwas

Bilety regionalne

- Niedersachsen-Ticket ( indywidualny 21 euro, każda kolejna osoba płaci 4 euro) - obowiązuje także w Hamburgu i Bremie

- Baden-Württemberg-Ticket (indywidualny 21 euro, grupowy 29 euro)

- Bayern-Ticket (indywidualny 21 euro, grupowy 29 euro)

- Brandenburg-Berlin-Ticket (grupowy 28 euro) - ważny na środki publicznej komunikacji miejskiej Berlina, Brandenburgii

- Hessenticket (grupowy 31 euro)

- Mecklenburg-Vorpommern-Ticket (indywidualny 20 euro, każda kolejna osoba płaci 3 euro), obowiązuje także na trasie do Szczecina i Świnoujścia oraz w komunikacji miejskiej w Szczecinie

- Thüringen-Ticket (indywidualny 21 euro, grupowy 29 euro)

- Sachsen-Ticket lub Sachsen-Anhalt-Ticket (indywidualny 21euro, grupowy 29 euro) - obowiązują na terenie Saksonii, Saksonii- Anhalt oraz Turyngii

- Schleswig-Holstein-Ticket (indywidualny 26 euro, każda kolejna osoba płaci 3 euro) - ważny dodatkowo w Meklenburgii i Hamburgu, a także w pociągach do Świnoujścia i duńskiego T?nder.

- Rheinland-Pfalz-Ticket i Saarland-Ticket (indywidualny 21 euro, każda kolejna osoba płaci 3 euro) - oba bilety obowiązują w Nadrenii-Palatynacie i kraju Sary.

- Schöner-Tag-Ticket NRW (indywidualny 26 euro, grupowy 36 euro)

Gdzie kupić bilety?

1. Przez Internet, rezerwując bilet na www.bahn.de i odbierając go przed wyjazdem w kasie lub zlecając wysyłkę do domu pocztą (opłata 3.50 euro). Dokonując przelewu kartą kredytową, można samemu wydrukować bilet. Bilet zakupiony on-line jest imienny.

2. W automacie DB. Wygodne, całodobowe automaty z ekranem dotykowym znajdują na prawie wszystkich stacjach kolejowych.

3. W centrach obsługi podróżnych (Reisezentren) lub w kasach, które są jednak dostępne jedynie na większych dworcach.

4. W automatach dostępnych w niektórych pociągach

5. Pod całodobowym numerem telefonu 0180 5996633, gdzie uzyskamy informację kolejową oraz zarezerwujemy bilet, który przed wyjazdem możemy odebrać w automacie za pomocą karty kredytowej lub płatniczej.

6. W DB Agenturen, czyli biurach podróży z licencją Deutsche Bahn

7. U konduktora za dodatkową opłatą płacąc gotówką lub kartą kredytową (nie dotyczy wszystkich promocji)

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »