Reklama

Taniec na linie

Mężczyźnie do zrobienia kariery wystarczą wiedza, talent, a także trochę szczęścia. Kobieta potrzebuje jeszcze zaufanej niani, pracowitej gosposi, sprzątaczki i... wyrozumiałego męża.

Reklama

Mama czwórki dzieci Emilia Osewska-Mądry - dyrektor generalna British Airways Polska - ma na ten rok ambitny plan: odzyskać trochę wolności. Przez ostatnie lata w jej życiu sporo się działo. Awansowała na stanowisko szefowej i urodziła dwóch synów. Teraz kierowanie firmą łączy z zarządzaniem sześcioosobową rodziną. Nie pamięta, kiedy miała okazję zwyczajnie się ponudzić. - Wiedziałam, że nie będzie łatwo - uśmiecha się Emilia Osewska-Mądry. - Nigdy jednak nie miałam dylematu, czy można pogodzić karierę z posiadaniem rodziny. Można. Jestem na to dowodem. Trzeba mieć tylko dobre zdrowie, wewnętrzną dyscyplinę, dystans do problemów i życzliwych ludzi dookoła. "Życzliwi ludzie" to nie tylko wyrozumiali, godni zaufania współpracownicy.

Reklama

Ani firma, ani dom Emilii Osewskiej-Mądry zapewne nie funkcjonowałyby tak sprawnie, gdyby nie mogła liczyć na wsparcie męża, pomoc rodziców, starszych córek i gosposi. Kierowanie tym "zespołem" to sztuka, którą szefowa BA doskonaliła przez lata. Dzisiaj nie ma już wątpliwości, że pracująca matka - żeby nie oszaleć - musi się nauczyć planować, pilnować priorytetów i skutecznie odpoczywać. - Zmęczenie z powodu tylu obowiązków jest ogromne, ale przecież życie nie polega tylko na zaliczaniu kolejnych zadań - zauważa filozoficznie Emilia Osewska-Mądry i dodaje: - Co z tego, że dom będzie błyszczał, a firma chodziła jak szwajcarski zegarek, skoro nie znajdę czasu, by się pośmiać z dziećmi? Menedżerka przyznaje, że ciągle szuka recepty na upragnioną równowagę. Pilnuje, aby się wysypiać. Odpuściła sobie perfekcjonizm. Zaczęła korzystać ze starej chińskiej medycyny: masaży i akupunktury. Raz na jakiś czas robi sobie też "time-out" - wyprowadza się na jedną dobę z domu, by w spokoju posłuchać własnych myśli.- Nie ma co ukrywać: łączenie roli matki i szefowej odbywa się moim osobistym kosztem - mówi. - Aby sprawnie w tym wszystkim funkcjonować, muszę dbać o ładowanie akumulatorów.

Dlatego postanowiłam sobie, że w tym roku wrócę do dawnych pasji.Mylą się ci, którzy sądzą, że kobieta, łącząc karierę z prowadzeniem domu, pracuje na dwóch etatach. Jest ich o wiele więcej. Jak w dowcipie, który niedawno krążył w internecie. Kiedy mężczyzna oznajmia: "idę spać", wyłącza telewizor i kładzie się do łóżka. Jego żona, gdy powie to samo, zrobi jeszcze zakupy w internecie, wypisze kartkę imieninową dla teścia, przygotuje dziecku strój na bal przebierańców, wymieni zepsutą żarówkę w łazience, nakarmi kota, podleje kwiatki, zrobi porządek w torebce czy przejrzy sprawo- zdanie na jutrzejsze zebranie zarządu.

Wielu panów nie rozumiało istoty żartu i pytało: "Czy kobieta nie może zrobić tego wszystkiego rano?". Otóż nie może. Nie będzie miała czasu. Przed wyjściem do biura przygotuje śniadanie, umówi mężowi wizytę u dentysty, uzgodni z gosposią menu na przyjęcie. A tuż przed spotkaniem zdąży jeszcze odebrać telefon z przedszkola z wiadomością, że synek "wygląda niewyraźnie" i w ciągu pięciu minut zorganizuje przerzut dziecka do babci. Potem już może "spokojnie" analizować wyniki firmy...- Kobieta menedżer codziennie mierzy się z problemami, o których jej koledzy na podobnych stanowiskach nie mają pojęcia - komentuje Katarzyna Korpolewska, szefowa firmy Profesja Consulting. - Na dodatek każdego dnia zalicza zderzenie czołowe z męską pogardą. Nawet jeśli nie obnosi się w pracy z osobistymi problemami, zawsze przychodzi moment, gdy któryś z panów wbije jej szpilę. Znajoma menedżerka powiedziała niedawno zespołowi: "Musimy dziś zostać po godzinach". Jej podwładny ironicznie prychnął: "No, chyba że dziecko zachoruje". To przecież nie fair.Nie chodzi o szklany sufit, bo z nim menedżerki i właścicielki firm dały już sobie radę. Chodzi raczej o ścianę, do której raz na jakiś czas każda z nich dochodzi.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | przedszkola | matki | tańce | liny | kariera | kobieta\ | taniec | szefowa | beata | firmy | żona | linie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »