Tańsze zakupy, usługi i podróże. Oto, co przysługuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny (KDR) jest przyznawana rodzicom bądź opiekunom co najmniej trojga dzieci. Tańsza żywność, kosmetyki, odzież, książki, zabawki, a nawet paliwo - na takie i inne zniżki można liczyć w ramach programu, która istnieje już 10 lat. Posiadacze karty mogą zaoszczędzić podczas wakacji, a także na rachunkach za usługi telekomunikacyjne i bankowe.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Na terenie Polski można korzystać z katalogu ofert. Obejmują one transport, wyżywienie czy kulturę i rekreację. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni.

Nie tylko rodzice biologiczni

Karta ta przysługuje niezależnie od dochodu wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Mogą się o nią ubiegać również rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny Dom Dziecka, dzieci do 18. roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki - do 25. roku życia. Bez ograniczeń z karty mogą korzystać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Reklama

Karta dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej albo elektronicznej. Zainteresowani składają jeden wniosek - w urzędzie gminy lub elektronicznie za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Wydanie KDR jest bezpłatne. Zapłacić trzeba jedynie za wydanie duplikatu w przypadku zgubienia lub zniszczenia dokumentu - kosztuje to 15 zł. 

Długa lista zniżek

W ramach KDR udzielane są dwa rodzaje zniżek - ustawowe i handlowe. Zniżki ustawowe obejmują przejazdy kolejowe i wynoszą 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne. O połowę mniej kosztuje wyrobienie paszportu dla rodziców i opiekunów, a 75 proc. mniej - dla dzieci. Rodziny wielodzietne nie płacą też za wstęp do parków narodowych. Mają rabat na paliwo na stacjach benzynowych a nawet zniżki na bilety do kina. Mogą też liczyć na rabaty w dyskontach i marketach. Taniej podróżują samolotem i mniej płacą za ubezpieczenie. 

Rodzice otrzymują KDR na całe życie, a dzieci do ukończenia 18 lat lub dłużej, jeśli dalej uczą się lub studiują. Dzieci niepełnosprawne dostaną kartę na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności, a dzieci umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej - nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia.

Program promujący politykę rodzinną, w ramach którego zaczęto wydawać Karty Dużej Rodziny, powstał w 2014 roku. W projekcie uczestniczy obecnie ponad 13 tys. partnerów i ponad 30 tys. lokalizacji w całej Polsce. Z kart korzystają ponad 4 mln osób. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodziny wielodzietne | Karta dużej rodziny | ulgi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »