Tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone? Rząd poważnie to analizuje

W związku z utrzymującą się wysoką dynamiką cen rząd poważnie analizuje przedłużenie obowiązywania tarcz antyinflacyjnych, a całoroczny skutek finansowy tych rozwiązań w 2022 roku szacuje się na 0,8 proc. PKB - podano w pełnej wersji Aktualizacji Programu Konwergencji, opublikowanym w środę.

"Obniżki podatków wprowadzone Tarczą antyinflacyjną 2.0 obowiązują od 1 lutego na okres sześciu miesięcy, tj. do końca lipca 2022 roku. W związku z utrzymującą się wysoką dynamiką cen poważnie analizuje się przedłużenie obowiązywania tarcz antyinflacyjnych. Całoroczny skutek finansowy rozwiązań antyinflacyjnych w 2022 roku szacuje się na 0,8 proc. PKB. Nie będą one miały wpływu na dochody podatkowe w latach kolejnych" - napisano.

Najważniejsze założenia Tarczy antyinflacyjnej 1.0 to: obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. - od stycznia do marca 2022 roku; zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. - od stycznia do marca 2022 roku; obniżka VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc. - od stycznia do marca 2022 roku; obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy - do końca maja 2022 roku.

Reklama

Tarcza antyinflacyjna 2.0 obejmuje: obniżenie podatku VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa; przedłużenie 5-proc. stawki VAT na prąd; obniżenie stawki VAT na ciepło do 5 proc.; wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej; wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny; wprowadzenie zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Google dołącza do ważnego projektu. Samsung też w nim weźmie udział

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »