Targi Katowickie w KSSE?
Radni Chorzowa zgodzili się na włączenie terenu Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak podało biuro prasowe magistratu, uchwałę w tej sprawie rada miasta przyjęła jednogłośnie. Ostateczną decyzję podejmie minister gospodarki
Chodzi o ponad 20 hektarów na obrzeżach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, na granicy Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Do 1 października teren ten dzierżawiła spółka MTK. Umowę wypowiedział prezydent Chorzowa. Uznał, że bezprawnie podnajmowała ona tereny innym podmiotom i nie dbała o jakość obiektów. Spółka uznała tę decyzję za bezpodstawną i zapowiada, że będzie domagała się wielomilionowych odszkodowań.
Plany zagospodarowania terenów dzisiejszych MTK przedstawili w ubiegłym tygodniu wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski, marszałek województwa śląskiego Janusz Moszyński, prezydent Chorzowa Marek Kopel i prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) Piotr Wojaczek. Chcą oni, by po przyłączeniu terenu MTK do KSSE w ciągu najbliższych kilku lat powstały w tym miejscu nowoczesne biura, w których pracę znajdą tysiące osób.
Teren po MTK ma zostać włączony do podstrefy tyskiej KSSE. Strefa ma pozyskać deweloperów, którzy wybudują na tym terenie w ciągu 3- 5 lat biurowce o wysokim standardzie. Mają to być biura firm z sektora Business Process Outsourcing (BPO), czyli centrów obliczeniowych i serwisowych, które zatrudniają księgowych, analityków biznesowych i innych specjalistów.
Śląsk to drugi w kraju region pod względem lokalizacji dużych inwestycji. W ostatnich miesiącach coraz częściej inwestują tu firmy z branży BPO, m.in. francuska firma konsultingowa Steria (utworzy co najmniej 150 miejsc pracy, głównie dla specjalistów z dziedziny informatyki) i amerykańska Capgemini (zatrudni co najmniej 410 osób i będzie świadczyć usługi w zakresie outsourcingu funkcji IT).
Przedstawiciele lokalnych władz chcą, by decyzja o rozszerzeniu strefy zapadła jeszcze przed powstaniem nowego rządu, który - jak mówili - będzie miał na głowie inne sprawy niż zmiana rozporządzenia o KSSE. Póki co zarówno MTK, jak i 37 firm podnajmujących pomieszczenia, będą mogły dalej prowadzić swoją działalność. Nie wiadomo tylko, jak długo.
Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Początkowo obejmowała ok. 800 hektarów, obecnie - ponad 1,2 tys. ha. Docelowo może to być nawet 1,5-2 tys. ha. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ok. 35 tys. nowych miejsc pracy, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 4,1 mld euro. Wydano ok. 155 pozwoleń na działalność w KSSE, z czego kilkanaście w tym roku.