Tarnowskie Azoty na GPW

Do końca roku ministerstwo skarbu państwa chce wprowadzić na warszawską giełdę akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie - mówił w środę wiceminister skarbu państwa Paweł Szałamacha. Jego zdaniem debiut giełdowy tej spółki jest możliwy jeszcze jesienią, a kapitalizacja na GPW wyniesie nie mniej niż 600 mln zł.

Do końca roku ministerstwo skarbu państwa chce  wprowadzić na warszawską giełdę akcje Zakładów Azotowych w  Tarnowie - mówił w środę wiceminister skarbu państwa Paweł  Szałamacha. Jego zdaniem debiut giełdowy tej spółki jest możliwy  jeszcze jesienią, a kapitalizacja na GPW wyniesie nie mniej niż  600 mln zł.

Wprowadzenie akcji tarnowskich zakładów na giełdę ma być pierwszym etapem prywatyzacji.

Wiceminister Szałamacha mówił w Tarnowie, podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że według umowy prywatyzacyjnej z PCC, która nie została zrealizowana, wartość 100 proc. akcji ZA Tarnów wyceniono na ok. 450 mln zł. "Kapitalizacja giełdowa Tarnowa nie będzie niższa niż 600 mln zł" - ocenił Szałamacha.

"Skarb Państwa chce pozostać nadal wiodącym akcjonariuszem spółki. Nasz pakiet będzie wynosił około 40 proc. udziałów w kapitale i głosach. Po zrealizowaniu w perspektywie dwu-, trzyletniej strategii wzrostu wartości firmy sprzedamy nasz pakiet inwestorowi strategicznemu" - powiedział dziennikarzom Szałamacha. "Jesteśmy przekonani, że Tarnów może zadebiutować na warszawskiej giełdzie jeszcze jesienią" - dodał.

Reklama

Prezes ZA Tarnów Jarosław Wita podał, że obroty spółki w 2006 r. są szacowane na 1,2 mld zł, zysk ze sprzedaży na ok. 100 mln zl, a zysk brutto na ok. 60 mln zł. Są to wyniki przed audytem.

Przewodniczący Rady Nadzorczej ZA w Tarnowie, prezes Nafty Polskiej Marek Drac-Tatoń mówił podczas posiedzenia komisji, że najdalej w maju powinno zakończyć się przekazanie akcji ZA w Tarnowie i ZA w Kędzierzynie na rzecz Skarbu Państwa, a w czerwcu, lipcu zaczną się prace nad prospektem emisyjnym ZA Tarnów. Dodał, że obecnie trwa porządkowanie aktywów spółki.

Związki zawodowe zapowiadają, że przy prywatyzacji będą się domagać pakietu socjalnego podobnego do tego, jakie miały Zakłady Chemiczne Police.

W przypadku Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu ministerstwo skarbu państwa chce sprzedać cały pakiet akcji należących do Skarbu Państwa, czyli około 80 proc., inwestorowi strategicznemu. "Mamy nadzieję, że to się uda dokonać jeszcze tego roku" - powiedział dziennikarzom Szałamacha.

Jego zdaniem w przetargu na Zakłady Azotowe w Kędzierzyn-Koźlu będą uczestniczyć także polskie firmy, w tym Anwil, który uczestniczył w pierwszej procedurze przetargowej.

Przychody netto ZA w Kędzierzynie-Koźlu w 2006 r. przed audytem szacuje się na 1 mld 447 mln, zysk netto 68 mln zł, a plan na 2007 zakłada przychody 1,55 mld i zysk netto zbliżony do ubiegłorocznego.(

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »