Tauron szacuje odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen na 1-1,3 mld zł

​Wartość odpisów przekazywanych przez grupę energetyczną Tauron na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen może wynieść w tym roku od 1 mld do 1,3 mld zł - szacuje spółka w komunikacie. Zastrzega, że faktyczna wartość odpisów będzie zależeć od końcowych wyników w zakresie sprzedaży energii.

Tauron o odpisach na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen

"Według najlepszej wiedzy spółki na dzień sporządzenia niniejszego raportu, po uwzględnieniu analizy scenariuszowej w zakresie warunków rynkowych oraz warunków eksploatacyjno-technicznych, suma odpisów na Fundusz w 2023 roku powinna zawierać się w przedziale od 1,0 mld zł do 1,3 mld zł" - napisano w raporcie.

"Jednocześnie wobec skumulowanego wpływu innych czynników emitent nie przewiduje, że wpływ odpisów na Fundusz doprowadzi do ujemnych odchyleń szacowanej wartości EBITDA w 2023 roku względem wyników EBITDA uzyskiwanych przez Grupę Tauron na średnim poziomie z kilku poprzednich lat" - podała Grupa Tauron.

Fundusz Wypłaty Różnicy Cen został wprowadzony na mocy ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu obliczania limitu ceny.

Obowiązek przekazywania przez wytwórców energii elektrycznej oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną tzw. odpisu na Fundusz ma miejsce w sytuacji, gdy te podmioty uzyskują z tytułu sprzedaży energii elektrycznej ceny przewyższające limity cenowe obliczone zgodnie z przepisami rozporządzenia. W ramach Grupy Tauron ewentualnemu obowiązkowi przekazywania odpisu na Fundusz będą podlegały spółki należące do segmentów Wytwarzanie, Odnawialne Źródła Energii (OZE) oraz Sprzedaż.

Reklama

Wyniki ocen obarczone dużą niepewnością

Spółka zastrzegła w komunikacie, że informacje nie stanowią prognozy wyników na rok 2023, a wyniki ocen są obarczone dużą niepewnością i ryzykiem wynikającym w szczególności z możliwych zmian stanu prawnego w przyszłości, wątpliwości interpretacyjnych oraz praktyki w zakresie obliczania należnego odpisu na Fundusz, niestabilności otoczenia gospodarczego i trudnych do przewidzenia warunków rynkowych oraz eksploatacyjno-technicznych jednostek wytwórczych, które będą wpływały m.in. na: zapotrzebowanie na energię elektryczną, koszty produkcji energii elektrycznej, wolumeny produkcji i sprzedaży oraz rynkowe ceny energii elektrycznej.

"Realne wartości niezbędne do obliczenia odpisu na Fundusz będą zależne od końcowych efektów działalności handlowej w spółkach Grupy Tauron objętych obowiązkiem uiszczania odpisów na Fundusz oraz działań Operatora Systemu Elektroenergetycznego w zakresie wymuszeń i redukcji pracy jednostek wytwórczych i w znacznej mierze będą znane dopiero w okresie realizowanej sprzedaży, na podstawie warunków rynkowych (przede wszystkim ceny sprzedaży oraz wielkości wolumenu sprzedawanej energii elektrycznej) oraz jednostkowych kosztów wytworzenia powstałych w danym okresie, które zostaną precyzyjnie rozpoznane po księgowym rozliczeniu danego okresu" - podał Tauron.

TAURONPE

2,9250 0,0100 0,34% akt.: 02.05.2024, 17:51
  • Otwarcie 2,9150
  • Max 2,9600
  • Min 2,8950
  • Kurs odniesienia 2,9150
  • Suma wolumenu 2 855 979
  • Suma obrotów 8 352 243,9300
  • Widełki dolne 2,6240
  • Widełki górne 3,2060
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny energii | wysokie ceny energii | ceny węgla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »