Reklama

Tchórzewski: Z brakiem węgla pewna psychoza; nikomu go nie zabraknie

Powstała pewna psychoza związana z rzekomym brakiem węgla - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak mówił, węgiel jest, tylko powstał problem z dowozem, to napędziło wzrost sprzedaży, co z kolei dopinguje sprzedawców do większych zamówień.

- Tej zimy nikomu węgla nie zabraknie - zapewnił Tchórzewski.

O braki węgla w składach i związane z tym długie terminy realizacji zamówień minister był pytany podczas wizyty na pilotażowym projekcie PGNiG szczelinowania hydraulicznego pokładu węgla w Gilowicach (Śląskie). - Węgiel jest, tylko jest problem z dowozem - zaakcentował.

- Rzeczywiście spiętrzyły się w Polsce różnego typu działania, które wymagają dowozu kruszywa. W bardzo szybkim tempie w drugim półroczu przyspieszyły roboty drogowe, a także roboty kolejowe, a jednocześnie jesień, więc uzupełnianie zapasów węgla - to wszystko spowodowało, że pani premier powołała międzyresortowy zespół koordynacyjny, żeby dowożone było to, co w danym momencie być powinno, aby gospodarka normalnie funkcjonowała - wyjaśniał.

Reklama

Przyznał, że były związane z tym sytuacje kryzysowe - zagrożenie zatrzymania pracy niektórych kopalń wobec wyczerpywania się miejsca na przykopalnianych zwałach.

- Natomiast po powołaniu zespołu międzyresortowego na każdy tydzień jest dokładnie przygotowane, gdzie musi zostać dowieziony węgiel, gdzie muszą zostać dowiezione kruszywa, które pociągi, jakie pierwszeństwo, kiedy nawet trzeba poprosić o wstrzymanie pociągów osobowych i uruchomienie komunikacji autobusowej, by pociągi towarowe mogły też przejechać - mówił Tchórzewski.

Odnosząc się do sugestii, że indywidualni klienci czekają długo na węgiel przed kopalniami, które nie sprzedają go, minister uznał, że "powstała trochę psychoza braku węgla".

- Z danych, które mam, tego węgla dla ludności produkujemy mniej więcej taką samą ilość - nic się nie stało w zakresie węgla konsumpcyjnego - podkreślił.

Wskazał, że "ze wstępnej analizy wynika", że w trzech pierwszych kwartałach br. węgla opałowego sprzedano o 150 tys. ton więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Przypomniał przy tym, że węgiel opałowy mniej więcej w połowie pochodzi z krajowego wydobycia, a w połowie z importu. - Tutaj też pewne zacięcia były na granicy rosyjskiej, jeśli chodzi o węgiel rosyjski - trochę nam te słynne manewry sprzed trzech tygodni zatrzymały część dowozu węgla i zostało to troszeczkę przez węglowców wykorzystane - uznał.

- Chcę mocno zdementować: tej zimy nikomu węgla nie zabraknie. Jeżeli go się już więcej sprzedaje, niż w ub. roku, stało się to też dobrym dopingiem dla tych, którzy zajmują się handlem, aby więcej zamówić, jeżeli chodzi o import. Więc myślę, że w okresie zimowym będziemy mieli nadwyżki - skonkludował minister energii.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »