Te dane nie ucieszą Donalda Trumpa. Nadwyżka UE w handlu z USA rośnie

W lutym br. Unia Europejska zanotowała nadwyżkę w handlu towarami z resztą świata w wysokości 23 mld euro - poinformował Eurostat. To wzrost 1,2 mld euro w porównaniu z lutym 2024 roku. Bardzo mocno w ujęciu rok do roku wzrosła nadwyżka w handlu towarami ze Stanami Zjednoczonymi - w lutym br. wyniosła ona 23,6 mld euro wobec 14,8 mld euro rok wcześniej. Dane te z pewnością nie ucieszą Donalda Trumpa, który konsekwentnie podkreśla, że nie złagodzi swojej polityki celnej ws. UE, jeśli ta nie rozwiąże kwestii swojej nadwyżki handlowej z USA.

Kraje Unii Europejskiej wyeksportowały w lutym towary warte 225,4 mld euro, co stanowi wzrost o 7 proc. rok do roku - podał Eurostat. Import do UE wzrósł z kolei o 7,2 proc. rok do roku do 202,4 mld euro w lutym.

Jeszcze w styczniu br. UE notowała deficyt w zagranicznym handlu towarami (wyniósł on 5,6 mld euro).

UE i strefa euro z nadwyżką w handlu towarami z resztą świata

Eurostat w opracowaniu danych zwrócił uwagę na znaczący wzrost nadwyżki handlowej unijnego sektora chemicznego - do 28,6 bln euro w lutym 2025 r. z 17,3 bln euro rok wcześniej. Z kolei spadek nadwyżki odnotowano w przypadku handlu maszynami i pojazdami (do 19,4 mld euro w lutym'25 z 23,7 mld euro w lutym'24).

Reklama

Sama strefa euro również odnotowała znaczący wzrost nadwyżki handlowej w lutym - wyniosła ona 24 bln euro wobec 21,7 mld euro w analogicznym okresie roku poprzedniego. W porównaniu ze styczniem br., wzrost jest jeszcze bardziej spektakularny - nadwyżka handlowa strefy euro wzrosła na przestrzeni miesiąca aż o 23,2 mld euro.

Eksport ze strefy euro wzrósł o 6,2 proc. rok do roku w lutym do 249 mld euro. Dynamika wzrostu importu ze świata do krajów europejskiej unii walutowej była niższa i wyniosła 5,7 proc. rdr (wartość importu wyniosła 225 mld euro).

Wzrosła nadwyżka w handlu UE z USA, pogłębił się deficyt w handlu z Chinami

Bardzo mocno w ujęciu rok do roku wzrosła nadwyżka Unii Europejskiej w handlu towarami ze Stanami Zjednoczonymi - w lutym br. wyniosła ona 23,6 mld euro wobec 14,8 mld euro rok wcześniej. Eksport z UE do USA wzrósł o 22,4 proc. rok do roku, osiągając wartość 51,8 mld euro. Jednocześnie import z USA do Wspólnoty wzrósł zaldwie o 2,4 proc. rdr, do 28,2 mld euro.

Z kolei pogłębił się deficyt UE w handlu z Chinami - w lutym wyniósł on 26,1 mld euro i był o 5,1 mld euro większy w porównaniu z lutym 2024 r. Eksport z UE do Chin zmalał o 0,2 proc. rdr do wartości 17 mld euro, za to import do Europy z Państwa Środka poszybował o 13,3 proc., do 43,2 mld euro.

Dane o handlu zagranicznym UE nie spodobają się Donaldowi Trumpowi

Nadwyżkę handlową Unii Europejskiej w handlu z USA konsekwentnie piętnuje amerykański prezydent Donald Trump - na początku kwietnia stwierdził, że nie zgodzi się na żaden układ ws. ceł z UE, jeśli nie "rozwiąże" ona kwestii tej nadwyżki. Stawka cła wzajemnego, którą administracja Trumpa objęła UE (jak wszystkie kraje mające nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi), ogłoszona w tzw. "dniu wyzwolenia" 2 kwietnia, wyniosła 20 proc. Obecnie cła wzajemne dla wszystkich krajów (z wyjątkiem Chin) są decyzją Donalda Trumpa zamrożone na okres 90 dni, do 9 lipca - podobnie jak cła odwetowe nałożone na amerykański import przez UE. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ogłaszając ten ostatni krok ze strony Europy, podkreśliła, że chce dać szanse negocjacjom. Od tego czasu poczynione zostały jednak niewielkie postępy w sprawie porozumienia handlowego UE-USA. Niewiele udało się wskórać premier Włoch Giorgii Meloni, która przed Wielkanocą wybrała się z wizytą do Donalda Trumpa jako nieformalna ambasadorka interesów całej Europy - prezydent USA nie złożył podczas rozmów z nią żadnych deklaracji dotyczących potencjalnego złagodzenia swojego stanowiska wobec UE w wojnie celnej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Unia Europejska | USA | handel zagraniczny | wymiana handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »