Tegoroczne upały przyspieszają winobranie!

​Co najmniej tydzień wcześniej niż zwykle we Włoszech w poniedziałek oficjalnie rozpoczęło się winobranie. Powodem jego przyspieszenia są ponad 40-stopniowe upały i susza.

Wina mniej ale bardzo dobre

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Pierwszą symboliczną kiść winogron zerwano koło Brescii w Lombardii w krainie Franciacorta , gdzie produkowane jest wino musujące o tej nazwie. Inauguracja tegorocznego winobrania odbyła się w gospodarstwie w miejscowości Coccaglio.

Przy tej okazji włoski związek rolników Coldiretti odnotował, że susza i fala upałów, utrzymujących się także w nocy oraz gwałtowne burze i gradobicie będą skutkować redukcją krajowej produkcji wina o około 10 procent.

Reklama

Według prognoz ekspertów tegoroczne wino, choć będzie go mniej, ma być dobre. Wszystko, zastrzegli, zależy od przebiegu zbiorów w sierpniu i pogody, jaka będzie im towarzyszyć.

Mimo planowanego spadku produkcji wina Włochy są na pierwszym miejscu na świecie, podczas gdy o drugie miejsce rywalizują Francja i Hiszpania - odnotował rolniczy związek.

Tradycyjnie winobranie rozpoczyna się na północy od zbioru kiści do produkcji win musujących. Na jesieni zebrane zostaną czerwone winogrona gatunku Sangiovese, Montepulciano i Nebbiolo. Cykl ten kończy w listopadzie zbiór winorośli Aglianico i Nerello.

Jako dramatyczną z punktu widzenia środowiska eksperci określają sytuację w stołecznym regionie Lacjum, gdzie do rekordowo niskiego spadł poziom wody w jeziorze Bracciano. Podobnie jest z wielkimi jeziorami na północy.

W ogłoszonym raporcie odnotowano trzy wielkie kryzysy na tle suszy w ostatniej dekadzie we Włoszech, podczas gdy od zakończenia drugiej wojny światowej do lat 80. nie było ani jednego.

Portugalia cała objęta suszą

Prawie 100 proc. terytorium Portugalii jest ogarnięte suszą - poinformowały władze Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), rządowej agencji ds. meteorologii.

Cytowana przez lizbońską telewizję CM TV instytucja sprecyzowała, że w następstwie braku opadów susza w formie ekstremalnej występuje już na ponad 49 proc. terytorium kraju.

Najbardziej doświadczonymi przez niedobory wody regionami Portugalii jest położone na południu Algarve oraz usytuowane w centrum Alentejo.

Od 7 lipca z powodu dużego wysuszenia terenów oraz wysokich temperatur powietrza w Portugalii występują liczne pożary kompleksów leśnych oraz nieużytków rolnych. Doprowadziły one do śmierci trzech osób oraz zranienia 221.

Obrona Cywilna Portugali szacuje, że w lipcu w ponad 1700 pożarach spłonęło łącznie około 45 tys. hektarów lasów i łąk.

Inauguracja Dni Otwartych Winnic

Polski rynek wina dynamicznie sie rozwija, inaugurację zaplanowano na 7 sierpnia w Winnicy Chronów koło Wiśnicza. Kolejne spotkania odbędą się 13 sierpnia w Winnicy Chodorowa, 14 sierpnia w Winnicy Gródek, 20 sierpnia w Winnicy Rodziny Steców, 28 sierpnia w Winnicy Novi, 18 września w Winnicy Srebrna Góra. Cykl spotkań zakończy się 24 września w trzech podtarnowskich gospodarstwach: Winnicy Gierowa, Winnicy Uroczysko oraz Winnicy Janowice.

Spotkania jak co roku poprowadzi Wojciech Bosak, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki i międzynarodowy sędzia w konkursach winiarskich.

"Dni Otwartych Winnic to zwiedzanie winnic, poznawanie gospodarzy, rozmowa i degustacja. Mają one charakter enoturystyczny i edukacyjny" - wskazali organizatorzy.

Projekt "Szlak Winny w Małopolsce" realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".

Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, województwo małopolskie jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których ponad 40 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, powstają tam również wina słodkie oraz musujące.

W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: susza | Włochy | Braki wody | Portugalia | polskie wino
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »