Telewizja Polska i Emitel prowadzą testy emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2
Telewizja Polska i Emitel prowadzą testy emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Pierwszy etap zaplanowany jest wstępnie na trzy miesiące. Sygnał jest emitowany z obiektów Emitel w Krakowie i Katowicach.
Na kanale 27. w ramach SFN (Single Frequency Network) nadawane są programy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka.
Sygnał jest dostępny dla ponad 6 mln mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Testy nowego standardu pomogą widzom sprawdzić poprawność odbioru programów, a Emitelowi pozwolą przygotować się do migracji do nowego standardu.
Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. Już niebawem, w 2022 roku planowana jest zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC.
DVB-T2 to standard oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma, który pozwala m.in. na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD oraz stworzy możliwość wprowadzenia nowych programów telewizyjnych dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, np. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.
- Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie. Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, a w następnych miesiącach planujemy zasięgiem testów obejmować kolejne lokalizacje, tak żeby objąć nimi obszar zbliżony do powierzchni całego kraju, a tym samym, aby każdy widz TVP w Polsce mógł sprawdzić możliwości techniczne swojego odbiornika - powiedział Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej SA.
- Planujemy też wykorzystać nowe częstotliwości do zapoznania widzów z unikalną ofertą TVP, która do tej pory, ze względu na niewystarczającą liczbę multipleksów, nie mogła być dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej - dodał.
- Testy pomogą nam lepiej przygotować się do migracji do nowego standardu. Ponadto dadzą szansę widzom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości odbioru sygnału na posiadanych telewizorach. Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC, a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów - powiedział Piotr Guziewicz, dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel SA.
Telewizja naziemna w Polsce i w całej Europie do tej pory wykorzystywała do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Zmiana standardu nadawania powiązana jest z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych w oparciu o decyzję Komisji Europejskiej.
Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. Projekt został zaplanowany na kilka etapów - dwa pierwsze zostały zrealizowane przez Emitel w pierwszej połowie tego roku. Kolejne przełączenia oraz zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będą miały miejsce w 2022 roku.
Zgodnie z "Rozporządzeniem ministra cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych", wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej (od 1 grudnia 2019 r.) powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze