Telewizja Polska nie chce płacić w gotówce. Związkowcy protestują

Telewizja Polska chce zmian w wypłacaniu wynagrodzeń pracownikom. Z zakładu mają zniknąć wypłaty w gotówce. TVP chce przelewać wszystkim pracownikom pensje na konta bankowe, ale związkowcy z "Solidarności" i "Wizji" zdecydowanie przeciwstawiają się proponowanemu pomysłowi. Publiczny nadawca chce wprowadzić także inne zmiany w regulaminie pracy.

Telewizja Polska chce zrezygnować z wypłacania wynagrodzeń pracownikom w gotówce - informuje portal wirtualnemedia.pl. 

Przeciwna zmianom jest działająca w spółce Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność", a także Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP "Wizja". Związkowcy mówią, że pracownicy mają prawo do otrzymywania wynagrodzenia do ręki w gotówce - z różnych względów. 

TVP chce wycofać wypłaty w gotówce. Ostry sprzeciw związkowców

Telewizja Polska chce zmian w regulaminie pracy. Jedna z nich dotyczy sposobu wypłacania wynagrodzenia swoim pracownikom. Okazuje się, że w 2023 roku publiczny nadawca wciąż wypłaca wynagrodzenie niektórym pracownikom w gotówce - nie wiemy, ilu pracowników wciąż pobiera pensje właśnie w ten sposób.

Reklama

I choć "Solidarność" zaakceptowała część zmian zaproponowanych przez TVP, które dotyczyły "poprawek redakcyjnych" lub "aktualnie obowiązującego nazewnictwa", to nie zgadza się na zmiany w sposobie wypłat wynagrodzeń i chce utrzymać wypłaty w gotówce.  

Nie tylko "Solidarność" protestuje przeciwko proponowanym zmianom. Również związek "Wizja" jest przeciwny pomysłowi. 

Związkowcy już rozmawiali na ten temat z przedstawicielami trzech biur w Telewizji Polskiej. - Mamy nadzieję, że uda nam się wypracować konsensus - mówią portalowi.

TVP nie chce wypowiadać się na temat zmian, a jest ich zdecydowanie więcej - wiele z nich też nie podoba się związkowcom.

Więcej zmian w TVP. Chcą monitorować i kontrolować urządzenia pracowników

Władze TVP chcą wprowadzić więcej zmian w regulaminie pracy. Kontrowersje budzą w szczególności przepisy dotyczące: 

  • monitorowania i kontroli stacji roboczych pracowników,
  • kontrolowania urządzeń mobilnych oraz poczty elektronicznej,
  • monitorowania czasu pracy i okresu rozliczeniowego,
  • oraz wyłączenia pracowników z możliwości korzystania z wewnętrznych kas gotówkowych.

- W tych obszarach propozycje zmian mogłyby pogarszać sytuację pracowników, w stosunku do obecnie obowiązujących zapisów. Wnieśliśmy również uwagi do części innych zapisów, które wymagają korekty - informuje związek "Solidarność". 

Kontrolowanie służbowych urządzeń budzi kontrowersje wśród pracowników, ale TVP powołuje się na przepisy dotyczące RODO (rozporządzenie o ochronie danych) i zmiany w Kodeksie pracy. - Obawiamy się naruszenia prywatności - mówi Markowska-Wójcik. 

Podwyżki w Telewizji Polskiej. Pracownicy TVP zarabiają więcej

Pod koniec kwietnia publiczny nadawca porozumiał się ze związkowcami w innej sprawie. Ustalono podwyżki wynagrodzeń dla pracowników TVP

Porozumienie zakłada, że w 2023 roku zostanie przeznaczonych więcej środków na wynagrodzenia - o 7,4 proc. więcej niż w ubiegłym roku. W czerwcu "Solidarność" alarmowała, że wypłata wyższych wynagrodzeń jeszcze nie ruszyła. 

TVP zatrudnia na etatach 2,9 tys. osób. Liczba pracowników w ostatnim czasie zmniejszyła się z 2913 do 2893 osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: TVP | związek zawodowy | "Solidarność" | wizja | wypłata wynagrodzeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »