Terminal LNG nie powstanie na czas. Będzie plan awaryjny
Terminal gazu ziemnego w Świnoujściu nie powstanie na czas. Minister skarbu szykuje plan awaryjny - pisze "Puls Biznesu".
Jak czytamy w gazecie, Włodzimierz Karpiński zamówił w firmie konsultingowej E&Y audyt, który ma wykazać, na jakim etapie są prace budowlane przy terminalu LNG. Trafił już na jego biurko i jest analizowany - potwierdziła "Pulsowi Biznesu" Magdalena Kobos z ministerstwa skarbu.
Wyników audytu resort nie ujawnia, ale gazeta dotarła do jego najważniejszych tez. Jak powiedział dziennikowi anonimowy informator, "nie da się ukryć, że zaprzepaszczono pierwsze miesiące prac".
"Panował chaos organizacyjny i myślenie "jakoś to będzie", albo "do 2014 jeszcze daleko" - dodaje rozmówca gazety.
Według niego, wygląda na to, że pierwotny termin uruchomienia terminalu, czyli 30 czerwca 2014 roku od początku był nierealny. Informator gazety wskazuje, że zmianę harmonogramu prac może zatwierdzić tylko minister skarbu. Z informacji dziennika wynika, że Włodzimierz Karpiński zamierza wkrótce ogłosić wyniki audytu. Więcej w "Pulsie Biznesu".
_ _ _ _ _
Gazeta Wyborcza podaje natomiast, że Rząd zamierza ograniczyć w 2013 roku zaplanowane wcześniej wydatki na budowę falochronu dla zewnętrznego portu w Świnoujściu.
Jest to inwestycja niezbędna do obsługi statków z gazem LNG. Gazeta podaje, że Resort Transportu planuje zakończenie budowy gazoportu w czerwcu 2014 oraz pierwsze dostawy gazu z Kataru w lipcu przyszłego roku. Według Gazety budowa gazoportu opóźni się i nie wiadomo czy projekt w ogóle ruszy w przyszłym roku, ponieważ w tym momencie zrealizowane jest 65% prac, o 20 pp. mniej niż przewidywał harmonogram.
Komentarz DM Banku BPS
Jest to informacje lekko negatywna dla PGNiG, ponieważ spółka będzie musiała zapłacić za gaz z Kataru nawet jeśli gazoport nie będzie gotowy. Według szacunków gaz z Kataru jest w tym momencie o 50% droższy od gazu z Rosji. Umowa PGNiG z Katarem przewiduje odbiór 1,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie od 2014 do 2034. Docelowo gazoport w Świnoujściu ma mieć przepustowość 7,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.