Terminator Schwarzenegger odbierze biednym

Kalifornia ma 19 mld USD deficytu budżetowego. Niezbędne są cięcia. Gubernator Arnold Schwarzenegger je przeprowadzi. Uderzą m.in. w milion biednych mieszkających w tym stanie.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Kalifornii (8. największa gospodarka świata) - nie będzie podwyżki podatków, co mogłoby odziaływać na sektor prywatny poprzez niechęć do zatrudnienia ludzi i zaowocować spowolnieniem gospodarczym.

Uderzenie pójdzie po linii pomocy społecznej. Odebrane zostaną pieniądze wykorzystywane np. w programie pomocy bezrobotnym (bezrobocie jest w tym stanie wyższe, niż średnia w USA), zmniejszone będą wydatki na zdrowie i dzieci. Schwarzenegger wskazał też program emerytalny, na który przeznaczane jest rocznie 6,1 mld USD w formie dopłat, jako możliwy do ograniczenia.

Reklama

Konstytucja kalifornijska wymaga większości 2/3 głosów dla uchwalenia budżetu. Nowy rok finansowy zaczyna się w tym stanie 1 lipca.

Kalifornia

Najludniejszy, najbogatszy oraz trzeci co do wielkości (po Alasce i Teksasie) stan USA. Położony na zachodnim wybrzeżu USA, nad Oceanem Spokojnym. Na północy graniczy ze stanem Oregon, na wschodzie ze stanem Nevada, na południowym wschodzie z Arizoną, a na południu z meksykańskim stanem Baja California.

Cztery największe miasta stanu to: Los Angeles, San Francisco, San Diego i San José. W Kalifornii znajduje się aż osiem z pięćdziesięciu największych miast USA. Stan znany jest ze zróżnicowanego środowiska przyrodniczego i klimatu, a także z powodu wielorasowego i wielokulturowego społeczeństwa.

Gospodarcze atrybuty Kalifornii to: przemysł wydobywczy (ropa naftowa, gaz ziemny, piasek, żwir), przemysł kosmiczno-obronny, przemysł filmowy (Hollywood), turystyka, rolnictwo (owoce na bakalie, cytrusy, pomidory, ryż), hodowla indyków. Kalifornia jest także stanem znanym z przemysłu zaawansowanych technologii, zwłaszcza elektroniki, ulokowanego m.in. w Dolinie Krzemowej.

Krzysztof Mrówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dolar | Arnold Schwarzenegger | przemysł | Kalifornia | USA | biednym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »