Tesla buduje własną rafinerię litu. Inni producenci z USA będą mogli jej pozazdrościć

​Tesla rozpoczęła w Teksasie budowę rafinerii litu - poinformował Reuters. Według dyrektora generalnego firmy, Elona Muska, samodzielne przetwarzanie surowca przez producenta aut umożliwi mu realizację planów budowy miliona samochodów do 2025 r.

Tesla Inc., producent aut elektrycznych, rozpoczęła budowę własnej rafinerii litu, która stanie w Teksasie (USA). Jest to pierwsza tak duża inwestycja firmy, która wychodzi w pełni poza obszar budowy samochodów.  

Jak powiedział Elon Musk, dyrektor generalny spółki oraz jej współzałożyciel cytowany przez Reutersa, "gdy patrzymy w przyszłość o kilka lat, podstawową przeszkodą w rozwoju pojazdów elektrycznych jest dostępność litu do akumulatorów". Jednocześnie posiadanie własnej rafinerii, która będzie dostarczać metal, umożliwi firmie realizację postawionych wcześniej celów, które zakładają budowę miliona pojazdów do 2025 r.

Reklama

Tesla zostanie największym przetwórcą litu na kontynencie

Zakładając realizację takiej produkcji, o jakiej wspomniał Musk, Tesla zostanie największym przetwórcą litu w Ameryce Północnej i jedynym dużym producentem aut na kontynencie, który będzie miał dostęp do tego typu zakładu.  

Jednak jak wskazuje agencja, Musk nie zapowiedział usamodzielnienia się Tesli w kwestii zakupu i obróbki surowca. Firma ma nadal współpracować z dostawcami Albamarle Corp oraz Livent Corp.

Zakończenie budowy planowane jest na przyszły rok. Pełną produkcję rafineria ma osiągnąć w 2025 roku. Jak dodał miliarder, metoda, jaką przyjmie zakład, ma być inna od tej konwencjonalnej, zakładającej oczyszczenie metalu przy użyciu kwasu siarkowego i innych silnych chemikaliów. Rozwiązanie, na które zdecydowała się Tesla, ma być mniej szkodliwe dla środowiska. 

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tesla | lit | pojazdy elektryczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »