Tesla obniża ceny samochodów nawet o 20 proc. w Europie i USA
Tesla ogłosiła w piątek, że obniży ceny swoich najlepiej sprzedających się modeli pojazdów elektrycznych nawet o 20 procent w Europie i Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku firma wyprodukowała rekordową liczbę 1,31 miliona samochodów elektrycznych.
Akcje firmy kierowanej przez Elona Muska mocno straciły na wartości w ciągu ostatniego roku. Na początku dzisiejszego handlu spadły aż o 4,5 procent, zanim w dalszej części dnia odzyskały część utraconej wartości.
- Tesla zaczyna dostrzegać możliwe globalne spowolnienie w 2023 r. - powiedział analityk Dan Ives z Wedbush Securities. Dodał, że obniżka cen była właściwym posunięciem i wyraźnym sygnałem dla konkurencji.
W ostatnich miesiącach Tesla już dwukrotnie obniżyła ceny w Chinach, a pod koniec ubiegłego roku oferowała też promocje w Ameryce Północnej.
W 2022 roku grupa wyprodukowała rekordową liczbę 1,31 miliona pojazdów elektrycznych, co stanowi 40-procentowy wzrost rok do roku. To jednak wciąż mniej niż długoterminowy cel Muska, jakim było zwiększanie dostaw średnio o 50 procent rocznie.
Inwestorzy obawiają się, że sprzedaż spadnie z powodu spowolnienia gospodarczego, a także rosnących stóp procentowych, które sprawiają, że pożyczanie pieniędzy na zakup samochodu jest droższe.
Czytaj więcej w serwisie Motoryzacja w Interii: Tesla obniża ceny swoich samochodów. Także w Polsce. I to poważnie
Obserwatorzy zwracają również uwagę na pojawienie się wielu konkurentów na rynku pojazdów elektrycznych. Najwięksi producenci samochodów oferują obecnie szereg modeli, w tym również w segmencie luksusowym, od dawna zdominowanym przez Teslę.
Według Wall Street Journal obniżka cen samochodów Tesli umożliwi nabywcom wyprodukowanego w USA Modelu Y skorzystanie z ulgi podatkowej - jego cena spadnie poniżej 55 000 dolarów.
Ulga podatkowa w wysokości 7500 dolarów na samochody elektryczne wyprodukowane w USA, będąca częścią planu klimatycznego prezydenta USA Joe Bidena, została ostro skrytykowana przez europejskie rządy i producentów jako protekcjonizm.
Oprac. APG
Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Zobacz również: