TikTok idzie na wojnę sądową z Montaną. Stan zakazał używania aplikacji
TikTok, będący własnością chińskiego ByteDance, i używany przez ponad 150 mln Amerykanów, skierował pozew przeciwko stanowi Montana, który jako pierwszy zakazał posługiwania się popularną usługą udostępniania krótkich filmów wideo.
TikTok argumentuje, że zakaz, który miałby wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, narusza prawa wynikające z Pierwszej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. To naruszenie dotyczy zarówno firmy, jak i użytkowników popularnego serwisu.
TikTok twierdzi również, że stanowe obostrzenia naruszają prawa federalne, ponieważ ingerują w sprawy wyłącznie w kompetencjach federalnych, a także klauzulę handlową Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która ogranicza uprawnienia stanów do uchwalania ustawodawstwa wpływającego na handel międzystanowy i zagraniczny.
Montana mogłaby nałożyć kary w wysokości 10 tys. dolarów za każde naruszenie zakazu przez TikToka oraz dodatkowe kary w wysokości 10 tys. dolarów za każdy kolejny dzień. Ustawa nie nakłada jednak kar na indywidualnych użytkowników TikToka.
Nie jest jasne, w jaki sposób Montana egzekwowałaby te kary. Były prezydent Donald Trump jeszcze w 2020 roku próbował zakazać nowych pobrań TikToka i chińskiego WeChat oraz transakcji związanych z tymi aplikacjami, co wówczas mogłoby faktycznie uniemożliwić korzystanie z nich. Jednak szereg decyzji sądowych zablokowało wprowadzenie tych przepisów.
Tymczasem przewodniczący Komisji Wywiadu Senatu, Mark Warner, powiedział, że prawdopodobieństwo, że federalne sądy uchylą zakaz w Montanie, sprawia, że jeszcze bardziej istotne jest, aby Kongres uchwalił ustawę, którą wprowadził, dającą prezydentowi nowe uprawnienia do zakazu lub nałożenia ograniczeń na TikToka i inne aplikacje zagraniczne.
TikTok szacuje, że ma setki tysięcy aktywnych użytkowników w tym stanie, który liczy ogółem zaledwie 1,1 miliona mieszkańców.
Firma twierdzi w swoim pozwie, że nie udostępniła ani nie udostępni danych użytkowników z USA rządowi chińskiemu oraz że podjęła znaczne środki w celu ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników TikToka.
W zeszłym tygodniu pięciu użytkowników TikToka z Montany złożyło pozew w federalnym sądzie w celu zablokowania zakazu wprowadzonego przez stan.
W pozwie TikToka wymieniony jest Prokurator Generalny Montany, Austin Knudsen, który jest odpowiedzialny za egzekwowanie prawa. Emily Flower, jego rzeczniczka, powiedziała, że stan jest przygotowany na procesy sądowe. - Oczekiwaliśmy wyzwań prawnych i jesteśmy w pełni przygotowani, aby bronić prawa, które chroni prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców Montany - powiedziała w poniedziałek.
Montana jest dość ciekawym stanem. Mimo że to czwarty co do wielkości stan w USA, to zamieszkuje ją tylko 1,1 mln mieszkańców. To oznacza, że w Montanie jest więcej bydła niż ludzi. Jest to również największy stan USA bez dostępu do morza. Kto wie, czy nie jest to jedna z przyczyn dziwnego stanowego prawodawstwa. Tamtejsze przepisy zabraniają bowiem, żeby zamężne kobiety chodziły same na ryby w niedziele. Kobiety niezamężne w ogóle nie mogą łowić ryb.
W Montanie można również pójść do więzienia na 5 lat i zapłacić aż 50 tys. dolarów grzywny, jeśli wyprowadzi się na tory stado owiec, a celem będzie spowodowanie kolizji. W stanie tym nadal obowiązuje również zakaz rozdawania, sprzedawania lub hodowania szczurów, chyba że mają służyć za pokarm dla innych zwierząt.
Krzysztof Maciejewski