To dla rodaków powód do wstydu

55 proc. Polaków uważa, że bycie osobą zadłużoną jest powodem do wstydu. 31 proc. pytanych wskazuje, że zadłużenie i związany z tym wstyd są spowodowane nieporadnością finansową - wynika z badań Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi.

Z kolei 11 proc. z nas uważa, iż zadłużenia należy się wstydzić, gdyż świadczy ono o biedzie. Zdaniem autorów badania, wskazywane przez ankietowanych opinie mogą mieć wpływ na zachowanie osób nadmiernie zadłużonych, np. unikanie kontaktu z wierzycielami, czy firmami windykacyjnymi. Ankieta wskazała, że 30 proc. Polaków odczuwa strach przed takimi kontaktami.

Firma windykacyjna czy komornik - co gorsze? Podyskutuj

Reklama

- Bycie osobą nadmiernie zadłużoną oznacza, że jest się nieporadnym na rynku ekonomicznym, a nie chcemy być tak postrzegani - wyjaśnił na konferencji prasowej Tomasz Zaleśkiewicz z CBnZE. - Kiedy popadniemy w tarapaty finansowe, zaczynamy się zachowywać irracjonalnie - powiedział.

Z badania wynika, że 52 proc. osób uważa, że zaciąganie pożyczek lub kredytów jest bardzo ryzykowne, 41 proc. jest zdania, że biorąc kredyt trzeba być bardzo ostrożnym, a 47 proc., że zadłużanie się jest czymś normalnym. 31 proc. badanych twierdzi, iż nadmierne zadłużenie jest raczej problemem banku, a nie samego dłużnika.

Polacy są zdania, że najważniejszymi opłatami, które trzeba regulować w pierwszej kolejności, są opłaty za mieszkanie i czynsze, potem raty kredytów mieszkaniowych. Na ostatnim miejscu znajdują się opłaty za telefon i telewizję satelitarną. Prawie jedna trzecia (34 proc.) przyznała, że choć raz spróbowała zaciągnięcia nowego długu w celu uregulowania starego.

Prezes firmy windykacyjnej Kruk, Piotr Krupa poinformował, że wyniki badań skłoniły spółkę do uruchomienia usług, które pozwolą dłużnikom podpisać ugodę dotyczącą spłaty zadłużenia bez konieczności spotkania z windykatorem. - Osoba, która zawiera porozumienie, nie jest już traktowana jako dłużnik - wyjaśnił Krupa. Możliwe jest także sprawdzenie przez internet stanu zaległości, czy danych o kontrahentach.

Zdaniem prezes Stowarzyszenia Konsumentów Polskich Grażyny Rokickiej, zamiast wstydzić się tego, że jesteśmy "nieudacznikami" powinniśmy się wstydzić tego, że jesteśmy nieuczciwi. - Przekazywanie długów firmom windykacyjnym odbywa się jednak zbyt szybko - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że z badania wynika także, iż jedna czwarta Polaków (26 proc.) wskazała, że zaciąganie pożyczek i kredytów w ogóle nie jest ryzykowne, a 29 proc. jest zdania, że nie trzeba przy tym zwracać uwagi na problem nadmiernego zadłużenia. Według niej wyniki te są niepokojące i mogą być efektem m.in. reklam kredytów, czy pożyczek.

Ankieta została przeprowadzona na zlecenie firmy Kruk w dniach 14-16 lutego 2010 r. za pośrednictwem internetu, na reprezentatywnej 512 osobowej grupie dorosłych użytkowników internetu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: komornik | firma | powody | Zadłużenie | Wstyd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »