Toksyczne substancje w zabawkach z Tchibo?

Magnetyczne puzzle zwierzęta oraz drewniany wagonik ZOO sprzedawane w sieci sklepów Tchibo zawierają niebezpieczne związki chemiczne - informuje Pro-Test. Firma Tchibo Polska zwróciła się do fundacji, która przeprowadziła badania, o ich szczegóły.

Magnetyczne puzzle zwierzęta oraz drewniany wagonik ZOO sprzedawane w sieci sklepów Tchibo zawierają niebezpieczne związki chemiczne - informuje Pro-Test. Firma Tchibo Polska zwróciła się do fundacji, która przeprowadziła badania, o ich szczegóły.

Magnetyczne puzzle są wykonane ze sklejki, z której wydziela się formaldehyd. Ten gaz jest podejrzewany o działanie rakotwórcze. Puzzle składające się z czterech zwierząt: pandy, papugi, hipopotama i tygrysa są sprzedawane w sklepach Tchibo za 39,95 zł.

Z kolei w żółtej farbie, którą pomalowane są elementy drewnianego wagonika ZOO, badanie wykryło znaczne ilości ftalanu diizobutylu (DIBP). Ten zmiękczacz może uszkadzać układ rozrodczy. Dzieci nie powinny mieć z nim styczności.

Ponadto w barwnikach użytych w zabawce znajdują się szkodliwe dla środowiska etoksylaty nonylofenolowe (NPEO). Związki te są trujące dla organizmów wodnych.

Reklama

Gdy przedostaną się do środowiska naturalnego, przekształcają się w nonylofenol, który jest podejrzewany o uszkadzanie układu rozrodczego u ludzi.

Drewniany wagonik ZOO składa się z pięciu figurek zwierząt i trzech elementów przedstawiających karmę. Jest sprzedawany w Tchibo za 69,95 zł.

Obie zabawki są nadal sprzedawane przez Tchibo w Polsce.

Badania laboratoryjne zabawek przeprowadziła niemiecka Fundacja Warentest. Substancje wykryte w zabawkach z Tchibo znajdują się także w innych zabawkach.

Źródło: Pro-Test

Stanowisko Tchibo Polska

Tak jak zawsze nasze zabawki zostały przetestowane przez uznane laboratoria badawcze zanim trafiły do sprzedaży. Zostało potwierdzone, że nasze zabawki "w pełni spełniają wymogi Europejskiej Dyrektywy Bezpieczeństwa Zabawek". Zwróciliśmy się do niemieckiej Fundacji Warentest, która dokonała testu o dostarczenie nam szczegółów dotyczących przeprowadzonego badania. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Do czasu przeanalizowania tych wyników nie możemy przekazać innego oświadczenia. Bazując na wynikach testów, które obecnie posiadamy, zakładamy, że nasze zabawki nie stanowią żadnego zagrożenia. Jeśli mimo wszystko klient będzie chciał zwrócić zakupioną zabawkę, może to zrobić w każdym sklepie Tchibo. Ewelina Wasilewska, kierownik ds. odpowiedzialności biznesu i komunikacji korporacyjnej, Corporate Responsibility & Corporate Communications Manager, Tchibo Warszawa Sp. z o.o., Dział Odpowiedzialności Biznesu i Komunikacji Korporacyjnej Corporate Responsibility & Corporate Communications

Tekst pochodzi z

Pro-Test
Dowiedz się więcej na temat: zabawki | pro | wagonik | toksyczna substancja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »