Tomasz Zdzikot nowym prezesem Poczty Polskiej
Tomasz Zdzikot, dotychczas sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, od dzisiaj pełni obowiązki prezesa Poczty Polskiej. W błyskawicznym trybie zastąpił Przemysława Sypniewskiego.
Decyzją nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki z 3 kwietnia 2020 roku, zmienia się skład rady nadzorczej Poczty Polskiej SA. Z funkcji członka rady nadzorczej został odwołany Paweł Calski. Na tę funkcję został powołany Tomasz Zdzikot.
Ponadto 3 kwietnia 2020 roku rada nadzorcza Poczty Polskiej przyjęła rezygnację Przemysława Sypniewskiego z pełnienia funkcji prezesa spółki.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Rada nadzorcza oddelegowała Zdzikota do wykonywania czynności członka zarządu Poczty Polskiej. Jednocześnie rada nadzorcza powierzyła Zdzikotowi, w okresie delegowania, pełnienie obowiązków prezesa Poczty Polskiej.
Tomasz Zdzikot (ur. 2 listopada 1979 r. w Warszawie) - polski prawnik i samorządowiec, radca prawny, w latach 2015-2017 podsekretarz stanu, a w latach 2017-2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, następnie od 2018 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W czasie studiów należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, jak również studia podyplomowe z zakresu europeistyki (Instytut Politologii UKSW), samorządu terytorialnego i rozwoju terytorialnego (Uniwersytet Warszawski), zarządzania w administracji publicznej oraz zarządzania nieruchomościami (dwa ostatnie Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie). Zdał także egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Uzyskał uprawnienia radcy prawnego, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego i medialnego.
Od 2003 do 2005 r. był doradcą zastępcy prezydenta Warszawy Sławomira Skrzypka. W 2006 r. objął stanowisko zastępcy burmistrza dzielnicy Śródmieście. W latach 2007-2008 był wiceprezesem spółki akcyjnej Centrum Bankowo-Finansowe Nowy Świat, następnie od 2008 r. m.in. wicedyrektorem Departamentu Prawnego Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W 2006 r. po raz pierwszy wybrany do Rady Warszawy z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 r. uzyskał reelekcję, od 2010 do 2014 r. zasiadając na stanowisku wiceprzewodniczącego Komisji Ładu Przestrzennego. W 2014 ur. zyskał mandat radnego sejmiku mazowieckiego; w wyborach samorządowych w 2018 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.
Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019
18 listopada 2015 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, 25 października 2017 r. awansowany na stanowisko sekretarza stanu w tym samym ministerstwie oraz powołany na pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemem Informacyjnym. 15 stycznia 2018 powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, pozostając współpracownikiem Mariusza Błaszczaka, któremu podlegał w MSWiA. W styczniu 2019 r. został nadto pełnomocnikiem ministra do spraw bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
Opr. KM