Trump grozi UE cłami. Wiceminister rozwoju: Negocjacje z USA idą do przodu

Donald Trump ogłosił w piątek na swojej platformie społecznościowej Truth Social, że towary z UE powinny być obłożone 50-proc. amerykańskim cłem ponieważ "Unia Europejska jest trudna we współpracy". Polski wiceminister rozwoju Michał Baranowski (przedstawiciel polskiej prezydencji w Brukseli) skomentował zapowiedź prezydenta USA słowami: - W końcu dojdziemy do porozumienia, a możliwe, że droga do tego porozumienia będzie pełna najróżniejszych wybojów i różnych ciekawych wypowiedzi.

Niektórzy negocjują za zamkniętymi drzwiami, inni bardziej przed kamerami - tak ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa 50-proc. cła na UE skomentował wiceminister rozwoju Michał Baranowski. - Według mojej najlepszej wiedzy negocjacje z USA idą dalej do przodu - powiedział przedstawiciel polskiej prezydencji.

Donald Trump straszy UE 50-proc. cłami

Trump ogłosił w piątek, że opowiada się za wprowadzeniem stawki celnej w wysokości 50 proc. na import z UE od 1 czerwca. Ocenił, że w rozmowach handlowych z UE nie ma postępów. "Unia Europejska, którą utworzono przede wszystkim po to, by wykorzystywać USA pod kątem HANDLU, jest bardzo trudna we współpracy" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.

Reklama

"Nasze rozmowy zmierzają donikąd! Dlatego rekomenduję stawkę celną w wysokości 50 proc. na UE, począwszy od 1 czerwca 2025. Cła nie obowiązują, jeśli dany produkt jest produkowany w Stanach Zjednoczonych" - dodał.

Po ogłoszeniu Trumpa europejskie giełdy zareagowały spadkami, kontrakty terminowe na amerykańskie akcje także odnotowały spadki; spadł też kurs euro.

Komisja Europejska na razie odmawia komentarza w sprawie słów amerykańskiego prezydenta.

W piątek rano brytyjski dziennik "Financial Times" napisał, że negocjatorzy reprezentujący prezydenta USA naciskają na UE, by jednostronnie obniżyła cła na amerykańskie towary, grożąc, że w przeciwnym razie nie uniknie "odwetowych taryf" w wysokości 20 proc.

Michał Baranowski, wiceminister rozwoju: Negocjacje z USA nadal trwają

Michał Baranowski, który przewodniczy w piątek w Brukseli w posiedzeniu ministrów odpowiedzialnych za konkurencję, powiedział dziennikarzom, że negocjacje z USA nadal trwają.

- Jestem przekonany, że koniec końców dojdziemy do porozumienia, a możliwe, że droga do tego porozumienia będzie pełna najróżniejszych wybojów i różnych ciekawych wypowiedzi - podkreślił Baranowski.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone negocjują. Niektórzy negocjują za zamkniętymi drzwiami, niektórzy negocjują bardziej przed kamerami. Rolę głównego negocjatora odgrywa tutaj Komisja, która - mogę tylko potwierdzić - jest w pełni wspierana w swoich wysiłkach przez wszystkie państwa członkowskie - stwierdził.

- To, że widzimy pewne ważne wystąpienia w przestrzeni publicznej, nie oznacza, że to się przełoży na działania na przykład administracji amerykańskiej - zaznaczył wiceminister. Przypomniał, że i Stany Zjednoczone, i w odpowiedzi na to Unia Europejska zdecydowały się zawiesić cła do połowy lipca.

Trump nałoży 50-proc. cła na Europę? Michał Baranowski: Mamy czas do początku lipca, aby prowadzić negocjacje

- Do tej pory jest jasny sygnał, również na poziomie politycznym, że i Stany Zjednoczone, i w odpowiedzi na to Unia Europejska zdecydowały się wstrzymać wzajemne cła - mówił. - Mamy czas do mniej więcej początku lipca, aby prowadzić te negocjacje, i według mojej najlepszej wiedzy te negocjacje idą dalej do przodu - zaznaczył Baranowski.

- Myślę, że prezydent Trump pokazuje, że on również chciałby dojść czym prędzej do jak najlepszego porozumienia między Stanami Zjednoczonymi i Europą. W pełni podzielamy jego zdanie w tej kwestii - dodał.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Donald Trump | cła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »