Trwa spór o reformę emerytalną funkcjonariuszy
Rząd planuje, aby od 2011 roku funkcjonariusze o pięć lat później przechodzili na wcześniejsze emerytury. Dodatkowo chce zmienić zasady ustalania wysokości świadczeń. Nie zgadza się na to środowisko policjantów.
POLA KOMPROMISU BRAK
Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
Jest za
• Wejściem w życie reformy po 2015 roku.
• Wprowadzeniem takich samych zasad przechodzenia na emerytury funkcjonariuszy i żołnierzy.
• Ustalaniem uszczerbku na zdrowiu policjanta bezpośrednio po wypadku, a nie przy przejściu na emeryturę.
Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
Jest za
• Szybkim wprowadzeniem reformy emerytalnej od 2011 roku.
• Przechodzeniem przez funkcjonariuszy na wcześniejsze emerytury po 20 latach.
• Zachowaniu 80 proc. wynagrodzenia dla policjantów rencistów.
Czy konieczna jest reforma systemu emerytalnego służb mundurowych?
Antoni Duda
NIE. Policji nie jest potrzebna reforma systemu emerytalnego. Od przyszłego roku nie będzie naboru do służby kandydackiej w Policji. Tym samym na ulicach polskich miast nie będą dodatkowo służyć 3 tys. policjantów. Jeśli rząd teraz wdroży reformę systemu emerytalnego, to nie wiadomo, czy będą chętni do wstąpienia do niej. Przy czym należy pamiętać, że w 2012 roku nasz kraj będzie organizatorem Euro 2012.
Adam Rapacki
TAK. Musimy, jako członek UE wydłużać aktywność zawodową. Konieczność zmian podyktowana jest ogromnymi kosztami dla budżetu. Obecnie przeszkolenie jednego funkcjonariusza kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Odejście na wcześniejszą emeryturę wyszkolonego i doświadczonego funkcjonariusza powoduje, że na jego miejsce trzeba przyjąć kolejną osobę. Dlatego proponujemy zwiększenie liczby lat niezbędnych do nabycia świadczenia emerytalnego w zamian za stworzenie takich warunków, które będą motywowały do dłuższej służby i będą korzystne dla samych funkcjonariuszy.
Czy powinien zostać wydłużony 15-letni okres służby uprawniający do wcześniejszej emerytury?
Antoni Duda
NIE. ma żadnego powodu, aby wydłużać okres służby uprawniającej do częściowej emerytury. Funkcjonariusz mający prawo do wcześniejszej emerytury wcale nie musi z niej korzystać. Rolą państwa jest, aby stworzyć taki system zachęt do pozostania w służbie. Reforma emerytalna może być przeprowadzona w sposób ewolucyjny w perspektywie 10 lub nawet 20 lat. Do tego czasu powinny się zmienić zasady wynagradzania policjantów.
Adam Rapacki
TAK. choć dyskusja dotycząca szczegółów jest nadal otwarta. Po przeprowadzeniu szerokiej dyskusji, kierownictwo resortu uwzględniło sugestię przedstawicieli związków zawodowych, aby takie świadczenia były przyznawane po 20 latach. Podkreślam, że po tych 20 latach funkcjonariusz uzyskiwałby prawo jedynie do pierwszego, cząstkowego świadczenia emerytalnego, w wysokości nie wyższej niż około 40-45 proc. uposażenia.
Czy zmiany dotyczące emerytur powinny objąć policjantów i żołnierzy?
Reforma emerytalna powinna objąć wszystkie służby mundurowe. Trudno sobie wyobrazić, że funkcjonariusze będą mieć inne zasady przechodzenia na emerytury niż żołnierze zawodowi. Osoby zatrudnione w tych służbach walczą z przestępczością na co dzień. Policjanci w czasie akcji tracą życie. Od 1990 roku w czasie pełnienia służby zginęło 123 funkcjonariuszy. Dla porównania w czasie akcji poza Polską zginęło 13 żołnierzy. Zmiany przepisów powinny dotyczyć wyłącznie nowych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po zmianie przepisów.
Intencją rządu było obligatoryjne objęcie reformą emerytalną tylko tych osób, które zdecydują się wstąpić do formacji. Wówczas ich służba od początku będzie podlegać nowym zasadom. Dla policjantów już pracujących przewidzieliśmy możliwość wyboru między dwoma systemami emerytalnymi. W ten sposób zostanie zachowana zasada nieodbierania praw nabytych.
Czy zmiany powinny zacząć obowiązywać już od 2011 roku?
Antoni Duda
NIE. Najwcześniej od 2015 roku. Nie można przed tak dużą imprezą, jaką jest Euro 2012, wprowadzać żadnych zmian w systemie emerytalnym. Może to bowiem spowodować, że ze służby odejdą doświadczeni funkcjonariusze. W ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy rząd zapowiedział reformę systemu emerytalnego, z policji odeszło prawie 4 tys. policjantów. To są ogromne straty dla całej formacji, których się szybko nie odbuduje.
Adam Rapacki
TAK. Nowy system emerytalny będzie obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Potrzebny jest czas na wypracowanie takiej koncepcji reformy emerytalnej, która byłaby akceptowana przez samych funkcjonariuszy. Konieczne jest przygotowanie projektu ustawy i przeprowadzenie całego procesu legislacyjnego. Przepisy emerytalne to nie tylko jedna ustawa. To również szereg niezwykle istotnych aktów wykonawczych. Konieczne jest też przeprowadzenie akcji informacyjnej, skierowanej do kandydatów i funkcjonariuszy pozostających w służbie.
Bożena Wiktorowska