Trzy mieszkania, kredyt w euro i motocykl. Taki majątek ma nowy prokurator krajowy

Dariusz Korneluk najprawdopodobniej zostanie nowym prokuratorem krajowym. - Wszystko na to wskazuje - przekazał w poniedziałek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Sprawdzamy, jakim majątkiem może się pochwalić prokurator.

Dariusz Korneluk otrzymał rekomendację specjalnej komisji w konkursie na stanowisko prokuratora krajowego - Przedstawię odpowiedni wniosek panu premierowi - zapowiedział minister Adam Bodnar, odnosząc się do kwestii powołania Korneluka.

Rekomendowany kandydat jest prokuratorem od 25 lat. W latach 2003-2016 był szefem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ w Warszawie. Od marca 2016 roku pełni obowiązki w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie.

Prokuratorzy, podobnie jak parlamentarzyści, składają oświadczenia majątkowe. Sprawdzamy, jaki majątek zgromadził Dariusz Korneluk. 

Reklama

Majątek prokuratora krajowego. Tym może się pochwalić Dariusz Korneluk

Poprzednik Korneluka na tym stanowisku, Dariusz Barski, uważany za zaufanego człowieka Zbigniewa Ziobry mógł się pochwalić kolekcją motocykli, drogiego sprzętu grającego i dwoma koniami. Nie mógł też narzekać na zarobki. Jak opisywaliśmy w Interii, zarobki w Prokuraturze Krajowej w latach 2022-2023 upubliczniła ostatnio prokurator Ewa Wrzosek. Z informacji, które przekazała, wynikało, że Barski we wspominanym okresie zarobił prawie 974,7 tys. zł. Dodatkowo otrzymał 32,9 tys. zł nagród.  

Korneluk nie może poszczycić się aż taką kolekcją motocykli jak Barski. Posiada tylko jeden jednoślad. Zgodnie z ostatnim dostępnym oświadczeniem majątkowym - czyli za rok 2022 - ma on motocykl BMW z 2004 roku. Jeśli chodzi o samochody, w jego garażu stoją Opel z 2010 roku i Audi z 2013 roku. Prokurator nie wskazał modeli posiadanych pojazdów. 

Dom, trzy mieszkania i kredyt w euro

Prokurator ma - we współwłasności małżeńskiej - cztery nieruchomości. To 46-metrowy dom na liczącej 4,9 tys. metrów kwadratowych działce oraz trzy mieszkania, o powierzchni 126, 54 i 37 metrów kwadratowych. Jak wynika z oświadczenia, przynajmniej jeden z tych lokali wynajmuje. Jego przychód z wynajmu w 2022 roku objęty PIT 28 wyniósł 57 353 zł.

O nieruchomościach nowego prokuratora krajowego wiadomo także, że jedno z nich finansował, przynajmniej częściowo, kredytem w euro zaciągniętym w BRE Banku (obecnie mBank). Z kredytu o wartości blisko 225,8 tys. euro (według kursu na 26 lutego 2024 roku - ok. 1,1 mln zł) do spłaty zostało mu 143,6 tys. euro.

Kandydat na szefa Prokuratury Krajowej zaciągnął także w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie pożyczkę na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w wysokości 100 tys. zł. Do spłaty zostało mu niecałe 50,3 tys. zł. 

Nowy prokurator krajowy. Takie ma oszczędności

Poza nieruchomościami i pojazdami, Dariusz Korneluk ma także oszczędności w gotówce. To 195 tys. złotych, 200 euro i ok. 170 funtów. 

Prokurator oświadczył, że nie posiada udziałów w spółkach ani żadnych innych instrumentów finansowych. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »