Tysiące ukraińskich firm w Polsce. "Ponadprzeciętna aktywność"

Ukraińcy w Polsce wykazują się ponadprzeciętną przedsiębiorczością. W ciągu ostatnich trzech lat Ukraińcy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowi 9 proc. wszystkich zarejestrowanych w tym czasie JDG - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny i zwraca uwagę na niezależność, przedsiębiorczość i aktywność rynkową uchodźców z Ukrainy. W omawianym okresie powstało w Polsce także przeszło 11 tys. spółek z kapitałem ukraińskim.

Polski Instytut Ekonomiczny nie ma wątpliwości, że obywatele Ukrainy wykazują się szczególną przedsiębiorczością. "Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ponad 1 mln uchodźców znalazło schronienie w Polsce. Miało to swoje odzwierciedlenie w tworzeniu nowych podmiotów gospodarczych. W latach 2022-2024 liczba ukraińskich działalności rosła średnio z roku na rok o 34 proc. Wśród JDG założonych w Polsce w 2024 r., 12 proc. miało właściciela z obywatelstwem ukraińskim. Ukraińskie działalności stanowiły też 84 proc. wszystkich JDG zarejestrowanych przez cudzoziemców" - czytamy w najnowszym raporcie PIE. 

Reklama

Wśród sektorów, gdzie lokują ukraińskie firmy działalność gospodarczą, dominuje budownictwo, informacja i komunikacja oraz usługi.

Ukraińcy zakładają firmy, ponieważ własna działalność daje niezależność

Wysoka liczba zakładanych przez Ukraińców JDG ma kilka przyczyn. "Częściowo wynika z ograniczeń na rynku pracy, na którym imigranci często są zatrudniani do prac nisko płatnych, tymczasowych, poniżej kompetencji. Własna działalność gospodarcza pozwala na większą niezależność oraz lepsze dopasowanie do posiadanych kwalifikacji. Na wysoki poziom przedsiębiorczości wpływa również zjawisko częstego proponowania pracownikom umów B2B, które jest optymalizacją kosztów" - tłumaczy Aleksandra Wejt-Knyżewska, analityczka PIE i dodaje, że Ukraińcy wykazują ponadprzeciętną aktywność zawodową.

Wskaźnik zatrudnienia wśród imigrantów z Ukrainy (przedwojennych i uchodźców) wynosi 78 proc., co jest wyższym wynikiem niż dla osób w wieku 15 lat i starszych w Polsce (56 proc.) - podaje PIE.

Czym zajmują się Ukraińcy zakładający firmy w Polsce?

Wśród branż najchętniej wybieranych przez Ukraińców zakładających firmy w Polsce dominują budownictwo (23 proc.), informacja i komunikacja (18 proc.) oraz szeroko pojęta działalność usługowa (13 proc.). Te trzy sektory obejmują ponad połowę wszystkich zakładanych firm - wylicza PIE.

Dla przykładu: wśród 18,2 tys. funkcjonujących obecnie w Polsce ukraińskich firm budowlanych prym wiodą te, które zajmują się wykonywaniem robót budowlanych wykończeniowych (32 proc.). Na 14 tys. firm z sekcji "informacja i komunikacja" 79 proc. zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem, a wśród pozostałej działalności usługowej, którą świadczy 10,2 tys. ukraińskich firm, 82 proc. stanowią usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Nie tylko JDG - w Polsce działa coraz więcej spółek z kapitałem ukraińskim

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że poza dziesiątkami tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) w Polsce pojawia się coraz więcej spółek z kapitałem ukraińskim.

Od stycznia 2022 r. do grudnia 2024 r. utworzono ok. 11,3 tys. spółek z kapitałem ukraińskim. Stanowiło to 31 proc. spółek z kapitałem zagranicznym powstałych w tym okresie oraz 7 proc. zarejestrowanych ogółem podmiotów w Polsce. "Na koniec grudnia 2024 r. działało 28,2 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, w tym 3279 zarejestrowanych w 2024 r." - wylicza PIE.

Ukraińcy wspierają polską gospodarkę

PIE powołuje się na wyliczenia Forum Odpowiedzialnego Rozwoju, z których wynika, że gdyby migracje po 2014 r. nie występowały, PKB Polski w 2023 r. byłby niższy o 2,3 proc. W perspektywie długookresowej przyjęty scenariusz migracji to PKB wyższy o 12,5 proc. w 2050 r., w porównaniu ze scenariuszem bez migracji.

"Przedsiębiorczość imigrantów, w tym obywateli Ukrainy, wspiera rozwój gospodarczy, innowacyjność i przewagi konkurencyjne. Działalności prowadzone przez obywateli Ukrainy tworzą miejsca pracy i wpisują się w potrzeby polskiej gospodarki częściowo uzupełniając luki na rynku pracy" - uważa dr Katarzyna Dębkowska (PIE).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraińcy | uchodźcy | firmy z Ukrainy | polskie firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »