UE: Dobre wiadomości dla zmotoryzowanych!

Będą ułatwienia przy przerejestrowywaniu samochodów w krajach członkowskich na terenie całej Unii. Komisja Europejska zaproponowała projekt przepisów w tej sprawie. Komisarz do spraw przemysłu Antonio Tajani powiedział, że dotychczasowe, biurokratyczne obciążenia utrudniały rejestrację aut i zakłócały funkcjonowanie jednolitego, unijnego rynku.

W opinii prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, to dobre posunięcie, z którego ucieszą się zmotoryzowani, nie tylko osoby prywatne, ale i firmy prowadzące interesy transgraniczne.

Jakub Faryś dotychczasowe przepisy uznał za anachroniczne, zwłaszcza jeśli się zważy jak wiele osób pracuje na zagranicznych kontraktach, czy wędruje za pracą i jest zmuszanych do wielokrotnego przerejestrowywania tego samego pojazdu.

Skorzystają firmy

Zgodnie z propozycją Brukseli, obywatele jednego kraju, którzy cześć czasu w ciągu roku spędzają w innym państwie nie będą musieli przerejestrowywać samochodów.

Reklama

Ci, którzy kupują używane samochody w innym kraju nie będą zmuszani do przeprowadzenia dodatkowych kontroli technicznych i unikną administracyjnych problemów. Firmy wypożyczające samochody będą mogły przewozić na czas wakacyjny auta do innych państw, bez konieczności przerejestrowywania, co powinno obniżyć ceny wynajmu.

Skorzystają też firmy użytkujące pojazdy na terenie Unii - auta, furgonetki, ciężarówki i autobusy muszą być zarejestrowane w kraju, gdzie dana firma ma siedzibę. Osoby, które pracują w innym państwie członkowskim i jeżdżą samochodami służbowymi, nie muszą ich przerejestrowywać u siebie w kraju. Teraz propozycją Komisji Europejskiej zajmą się unijne rządy i Parlament Europejski.

Oszczędności wprawie półtora miliarda euro rocznie

- Chodzi o zredukowanie biurokracji, obniżenie kosztów i zredukowanie liczby oszustw. Chcemy też pomóc naszym obywatelom w życiu codziennym - podkreślił Antonio Tajani. Poinformował też, że w tej sprawie do Brukseli napływało wiele skarg, rocznie w Unii przerejestrowanych jest 3 i pół miliona pojazdów.

Zgodnie z propozycją Brukseli, obywatele jednego kraju, którzy część czasu w ciągu roku spędzają w innym państwie nie będą musieli przerejestrowywać samochodów. Ci, którzy kupują używane samochody w innym kraju nie będą zmuszani do przeprowadzenia dodatkowych kontroli technicznych i unikną administracyjnych problemów.

Bez rejestracji

Firmy wypożyczające samochody będą mogły przewozić na czas wakacyjny auta do innych państw, bez konieczności przerejestrowywania, co powinno obniżyć ceny wynajmu. Skorzystają też firmy użytkujące pojazdy na terenie Unii - auta, furgonetki, ciężarówki i autobusy muszą być zarejestrowane w kraju, gdzie dana firma ma siedzibę.

Osoby, które pracują w innym państwie członkowskim i jeżdżą samochodami służbowymi, nie muszą ich przerejestrowywać u siebie w kraju.

Pomiędzy krajami Unii Europejskiej rocznie jest przerejestrowywanych 3 i pół miliona pojazdów. Obowiązkowe wędrowanie po unijnych urzędach w tym przypadku wynika z tego, że samochód jest jednym z nielicznych dóbr, które kupujemy w kraju członkowskim Unii, a VAT płacimy w kraju używania, nie kraju zakupu.

Państwa członkowskie pilnowały, by pojazd został przerejestrowany a podatek wpłynął do kasy państwa, po którego drogach faktycznie auto jeździło.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rejestracja pojazdów | rejestracja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »