Reklama

"UE musi powstrzymać manipulacje Gazpromu na rynku gazu"

UE musi podjąć natychmiastowe działania, wykorzystując wszelkie dostępne narzędzia, aby powstrzymać manipulacje Gazpromu na rynku gazu ziemnego - napisało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE na Twitterze w nawiązaniu do oskarżeń szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej po adresem Rosji.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Cieszymy się, że kolejne instytucje dostrzegły to, co Polska powtarza na forach UE. UE musi podjąć natychmiastowe działania, wykorzystując wszelkie dostępne narzędzia, aby powstrzymać manipulacje Gazpromu na rynku gazu ziemnego" - napisało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE na Twitterze.

To nawiązanie do słów szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatiha Birola, który oskarżył Rosję o pogłębianie kryzysu gazowego w Europie. Wskazał, że niskie dostawy kluczowego paliwa zbiegają się z "podwyższonymi napięciami geopolitycznymi wokół Ukrainy".

Reklama

Fatih Birol powiedział w środę, że MAE, która reprezentuje wiele krajów o dużym zużyciu paliw kopalnych, uważa, że Rosja wstrzymuje co najmniej jedną trzecią dostaw gazu, które mogłaby wysłać do Europy, jednocześnie opróżniając kontrolowane magazyny na kontynencie.

Dziennik "Financial Times" wskazuje z kolei, że komentarz Birola jest oskarżeniem Rosji o wywołanie kryzysu energetycznego i pojawia się, gdy gospodarstwa domowe w Europie szykują się na gwałtowny wzrost rachunków po tym, jak hurtowe ceny gazu i energii elektrycznej wzrosły do rekordowych poziomów.

Rosja od dawna upiera się, że wywiązuje się ze wszystkich swoich długoterminowych kontraktów na dostawy gazu do Europy, ale decydenci i analitycy oskarżali ją o wstrzymywanie dostaw od zeszłego roku poprzez ograniczanie sprzedaży na rynku spot.

Gazprom, rosyjska firma gazowa, chce uzyskać zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 do Niemiec, który ma być alternatywą dla tranzytu przez Ukrainę.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »