UE: Polska musi położyć kres nadmiernemu deficytowi. Padł termin
Polska musi położyć kres nadmiernemu deficytowi najpóźniej do 2028 roku - zalecili we wtorek ministrowie finansów państw Unii Europejskiej (UE). Polski rząd przedstawił plan budżetowy, w którym pokazał, jak zamierza poradzić sobie z ujarzmieniem wydatków publicznych i zmniejszeniem długu.
Decyzja ministrów finansów, którzy obradowali we wtorek w Brukseli pod polską prezydencją, jest elementem procedury nadmiernego deficytu. Komisja Europejska nadała jej bieg w czerwcu zeszłego roku.
Zgodnie z zaleceniami ministrów finansów państw UE, nominalna stopa wzrostu wydatków netto w Polsce nie powinna przekroczyć 6,3 proc. w 2025 r., 4,4 proc. w 2026 r., 4 proc. w 2027 r. i 3,5 proc. w 2028 r.
Polski rząd przygotował plan budżetowy, w którym pokazał, jak zamierza poradzić sobie z ujarzmieniem wydatków publicznych i zmniejszeniem długu. KE przyjęła ten plan, proponując Radzie UE, w której decyzje podejmują ministrowie krajów członkowskich, wydanie zaleceń na podstawie polskich założeń. Uwzględniając większe wydatki Polski na obronność, zgodziła się na nieliniowe wychodzenie z deficytu w kolejnych latach.
Ministerstwo Finansów jest zobowiązane do składania półrocznych raportów do Komisji. Pierwsze takie sprawozdanie ma zostać złożone w kwietniu 2025 r.
We wtorek Rada UE wydała zalecenia także dla Belgii, Francji, Włoch, Malty, Słowacji i Rumunii, wobec których także uruchomiona została procedura nadmiernego deficytu.
Zgodnie z traktatami UE kraje członkowskie nie powinny mieć deficytu wyższego niż 3 proc. PKB, a dług publiczny powinien być poniżej poziomu 60 proc. PKB.
W lipcu 2024 r. KE uruchomiła wobec siedmiu krajów, w tym Polski, procedurę nadmiernego deficytu. Procedura ta jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.
Polski plan zakłada redukcję deficytu poniżej ustanowionego w traktacie poziomu 3 proc. PKB w 2028 r. Oznacza to, że Polska może wyjść z procedury nadmiernego deficytu w 2029 r., po zrealizowaniu planu.
Polska była do tej pory objęta procedurą dwukrotnie: w latach 2004-2008 oraz 2009-2015.