UE: Sprawiedliwszy podział kasy!

Ministrowie rolnictwa Portugalii i Polski Antonio Serrano i Marek Sawicki opowiadają się za tym, by Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. była finansowana na dotychczasowym poziomie; ich zdaniem należy jednak wypracować bardziej sprawiedliwe kryteria podziału środków.

Ministrowie rolnictwa Portugalii i Polski Antonio Serrano i Marek Sawicki opowiadają się za tym, by Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. była finansowana na dotychczasowym poziomie; ich zdaniem należy jednak wypracować bardziej sprawiedliwe kryteria podziału środków.

"Obaj uznajemy, że Wspólna Polityka Rolna musi mieć +wysoki+ budżet, na co najmniej obecnym poziomie, że powinna być bardziej sprawiedliwa. Trzeba wypracować nowe podziały środków na koperty narodowe" - powiedział Sawicki na konferencji prasowej po piątkowym spotkaniu z portugalskim ministrem rolnictwa, rozwoju wsi i rybołówstwa Antonio Serrano.

Polski minister wyjaśnił, że w sprawie wypracowania nowych kryteriów wyliczania wysokości dopłat bezpośrednich Polska i Portugalia mają zbieżne poglądy. Ministrowie uważają, że kryteria te powinny być wyliczane na podstawie powierzchni gospodarstwa, przy uwzględnieniu warunków gospodarowania i konieczności ochrony środowiska. Pod uwagę powinny być wzięte takie elementy jak zatrudnienie w rolnictwie i koszty produkcji.

Reklama

Drugi filar dla rolnika

"Obaj uznajemy, że WPR powinna mieć dwa filary, pierwszy stabilizacyjny - są to płatności bezpośrednie, które całkowicie powinny być finansowane ze środków unijnych oraz II filar - rozwojowy (rozwój obszarów wiejskich - PAP)" - mówił Sawicki. Zdaniem ministra, rozwój obszarów wiejskich mógłby być finansowany ze środków beneficjentów (rolników - PAP), natomiast "otwartą sprawą jest, czy do tego powinien dopłacać budżet krajowy" - ale jeżeli KE zdecyduje się na takie rozwiązanie, to należy ustalić granicę takich dopłat - zaznaczył Sawicki.

Jaki system dopłat

Portugalski minister przyznał, że wspólne poglądy dotyczą m.in. utrzymania budżetu na dotychczasowym poziomie. Opowiedział się za zachowaniem dwóch filarów, które byłyby finansowane w równym stopniu. Jak zaznaczył, II filar WPR jest bardzo ważny, gdyż ma służyć modernizacji sektora rolniczego poprzez wprowadzenie technologii innowacyjnych.

Zdaniem Serrano, powinien być zmieniony system dopłat bezpośrednich. "Przedstawiony komunikat KE jest dokumentem, który wymaga głębokiej analizy (...) jest on ogólnikowy, ale zawiera już wiele kwestii, które były temat rozmów" - powiedział Portugalczyk. Dodał, że jego kraj wyraża gotowość do pracy nad tymi propozycjami wspólnie z UE i Polską.

Sawicki zapytany o to, co z polskich propozycji zostało już uwzględnione w dokumencie przedstawionym przez KE wyliczył: jest zgoda na to, by WPR była "silną polityką finansowaną na dotychczasowym poziomie (ok. 40 proc. unijnego budżetu przeznaczane jest na WPR - PAP), by był zachowany podział na dwa filary - dopłaty bezpośrednie oraz wspieranie obszarów wiejskich, a także na wyrównanie poziomów płatności. Ponadto KE widzi potrzebę wypracowania nowych kryteriów podziału pieniędzy na dopłaty bezpośrednie.

"Propozycja Komisji jest dobrą pozycją wyjściową do dyskusji. Problem polega na tym, że znacznie więcej usłyszeliśmy w deklaracji komisarza Ciolosa, niż czytamy w dokumencie (...) widać wyraźnie, że pan komisarz jest reformatorem, ale długopis ma jeszcze bardzo konserwatywny (...) będziemy się starali o to, by wypracować taki tekst, który będzie zgodny z jego myślą i z jego duchem reformatora" - powiedział Sawicki.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos przedstawił dokument prezentujący założenia Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. KE proponuje w nim m.in., aby przyszła WPR była "bardziej ekologiczna, sprawiedliwsza, wydajniejsza i skuteczniejsza". W dokumencie tym KE przedstawiła trzy warianty reform WPR, które mają być przedyskutowane. Formalne wnioski ustawodawcze Komisja przedstawi w połowie 2011 r.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podzial | 'Kasa' | KAS | WPR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »