Ugody frankowe. mBank oczekuje, że będzie ich więcej niż spraw sądowych

Jak poinformował podczas konferencji prasowej wiceprezes mBanku Marek Lusztyn, bank obserwuje bardzo duże zainteresowanie klientów zawieraniem ugód frankowych. Bank spodziewa się, że liczba ugód w sprawie kredytów indeksowanych do szwajcarskiej waluty będzie wyższa niż liczba nowych spraw sądowych.

- Widzimy bardzo duże zainteresowanie, jeśli chodzi o ugody. (...) Widzimy bardzo dużą liczbę klientów, którzy są z nami w kończących się już negocjacjach, są blisko zawarcia ugód - powiedział wiceprezes mBanku. 

Duże zainteresowanie ugodami frankowymi

Marek Lusztyn dodał, że bank "zasadniczo" spodziewa się, że liczba zawieranych ugód może być wyższa lub zbliżona do napływu nowych pozwów.

- Widzimy, że tempo napływu nowych pozwów sądowych w trzecim i czwartym kwartale stopniowo maleje, natomiast liczba zawartych ugód przekracza 3 tys. sztuk, czyli jest istotnie większa niż średni napływ spraw (...) w okresach kwartalnych - stwierdził. 

Reklama

mBank zawarł już ponad 3,2 tys. ugód frankowych

Prezes banku, Cezary Stypułkowski, podał, że łączna liczba ugód zawartych przez mBank z klientami w sprawie kredytów frankowych wynosi ponad 3,2 tys.

Program ugód został rozpoczęty w czwartym kwartale 2022 roku. Bank podał, że dotarcie z ofertą do wszystkich aktywnych klientów planowane jest do końca drugiego kwartału 2023 roku.

Liczba indywidualnych spraw sądowych dotyczących klauzul waloryzacyjnych na koniec 2022 roku wynosiła 17 627. W samym czwartym kwartale przybyło 766 spraw, podczas gdy w trzecim kwartale było to 1160.

Łączne koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami walutowymi ujęte w 2022 roku wyniosły 3,11 mld zł, podczas gdy w 2021 roku było to 2,76 mld zł.

W zaktualizowanej metodologii kalkulacji rezerw bank zakłada, że duży odsetek spraw zakończy się nieważnością umowy kredytowej. mBank podał, że obecne rezerwy prawne uwzględniają również wyższe koszty ugód.

mBank założył prawdopodobieństwo akceptacji ugód w sprawie kredytów frankowych całego portfela aktywnego na poziomie 32 proc., podczas gdy pod koniec 2021 roku zakładał poziom 34 proc.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: frankowicze | ugoda frankowa | kredyt we frankach | mBank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »